Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa.

Nadleśnictwo Browsk jako część Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Puszczy Białowieskiej”, należy do najbogatszych pod względem przyrodniczym kompleksów leśnych w kraju.

Położone jest na terenie województwa podlaskiego w gminach Narewka, Narew i Hajnówka.

Lasy Nadleśnictwa znajdują się w II Krainie Przyrodniczo – Leśnej Mazursko Podlaskiej, 6 Dzielnicy – Puszczy Białowieskiej.

Nadleśnictwo powstało w 1921 roku, obejmując swym zasięgiem północno-wschodnią część ówczesnej Puszczy Białowieskiej (obecnie część terenów Białorusi). Reaktywowane zostało w 1945 roku w granicach państwa polskiego.

W 1973 roku Nadleśnictwo zostało powiększone przez przyłączenie terenów Nadleśnictwa Narewka (wcześniej, tj. w 1970 roku do Nadleśnictwa Narewka włączono tereny Nadleśnictwa Lacka Puszcza, będącego pozostałością po Puszczy Bielskiej).

Od strony północnej tereny nadleśnictwa graniczą z rzeką Narwią (na części jest to sztuczny zbiornik Siemianówka). W miejscowości Narew tereny nadleśnictwa położone są na północ od rzeki Narew. Sąsiednie Nadleśnictwa to od północy Nadleśnictwo Żednia, od zachodu Nadleśnictwo Bielsk i Nadleśnictwo Hajnówka, od południa nadleśnictwo Białowieża i Białowieski Parki Narodowy. Część gruntów Nadleśnictwa od strony wschodniej graniczy z Państwem Białoruś.

Jego nazwa pochodzi od osady, która aktualnie znajduje się w białoruskiej części Puszczy.

Nadleśnictwo wszelkie swoje prace opiera o założenia polityki leśnej państwa i zasadę trwałego i zrównoważonego rozwoju. Realizuje w szerokim zakresie zalesianie terenów porolnych w bezpośrednim sąsiedztwie zwartego kompleksu.

Powierzchnia Nadleśnictwa Browsk podzielona jest na 3 obręby leśne:

1. Browsk

2. Ladzka Puszcza

3. Narewka

Układ typów siedliskowych Nadleśnictwa jest zbliżony do udziału siedlisk całej Puszczy Białowieskiej. Charakteryzuje go duże zróżnicowanie potencjału produkcyjnego, znaczny udział siedlisk wilgotnych i bagiennych oraz przewaga siedlisk zbliżonych do żyznych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Początek astronomicznej wiosny.

Początek astronomicznej wiosny.

Choć w kalendarzu za pierwszy dzień wiosny uznaje się 21 marca to już dziś 20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Na czym więc polega różnica między kalendarzowym, a astronomicznym początkiem wiosny.

Za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uznawany jest umownie od wieków dzień 21 marca, natomiast astronomiczny początek wiosny rozpoczyna się w chwili, gdy Słońce przekracza punkt Barana na tzw. równiku niebieskim. Wtedy to mamy do czynienia z równonocą wiosenną, a więc dzień i noc mają równo po 12 godzin licząc od wschodu do zachodu słońca i odwrotnie.


Obojętnie czy to 20, czy 21 marca, to już Wiosna! I tą chwilę właśnie dziś odczuwamy. A więc śmiało można zaśpiewać  wesołą wiosenną  piosenkę …

…Wiosna buja w obłokach,

 wiosna płynie wysoko,

 wiosna chodzi po drzewach,

 wiosna piosenki śpiewa. …

 

Wiosna obudziła się na dobre i mimo, że może jeszcze spaść odrobina białego puchu, to  i tak nie utrzyma się on długo, cieszmy się zatem, bo już naprawdę za momencik ziemia znów zacznie obdarowywać nas świeżymi kolorami kwiatów i liści.. Natura zbudzi się do życia, a świat wypięknieje.

Początek kalendarzowej wiosny to także dzień upamiętniający wkład i wartości lasów i leśnictwa dla świata. 21 marca Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów.

 

Czy macie na ten dzień jakieś szczególne plany? Jeśli nie, wybierzcie się do lasu, parku, na łąkę i przywitajcie tę piękną porę roku w naturze oraz obserwujcie zjawisko, które nie zdarza się zbyt często – zaćmienie słońca! A pogoda dziś będzie sprzyjać!

Witamy wiosnę!