Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu.

Podstawową dziedziną gospodarczej działalności człowieka w lesie jest hodowla lasu.

Należy do niej utrzymanie, kształtowanie, odtwarzanie i doskonalenie lasu w charakterze bazy produkcyjnej licznych surowców pochodzenia leśnego, jak również zachowanie i wzmaganie jego roli ogólnogospodarczej, kulturalnej i ochronnej.

Zadaniem jej jest również rozszerzanie tej bazy przez dokonanie zalesień na gruntach porolnych bądź nieużytkach.

Zakres hodowli lasu jest bardzo rozległy. Obejmuje on zarówno poznawanie lasu w całej złożoności tworzących go elementów oraz wzajemnych między nimi związków i wpływów, jak i wskazywanie metod i sposobów regulowania tych współzależności w celu uzyskania maksymalnych efektów produkcyjnych.

Projektując wszelkie zabiegi hodowlane leśnicy zachowują szacunek dla przyrody. Nie chcą z nią rywalizować, a jedynie podpatrując naśladować. Dzięki temu zasoby leśne Polski nie są zagrożone a lasów z roku na rok przybywa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zimowy król przestworzy – Bielik.

Zimowy król przestworzy – Bielik.

Od początku grudnia do marca trwają toki największych ptaków drapieżnych w Polsce, czyli bielików. Właśnie teraz królowie przestworzy szukają sobie towarzyszek na całe życie.

Ptaki te można zaobserwować nie tylko w dolinach dużych rzek, ale również w Lasach Nadleśnictwa Browsk.

Leśnicy Nadleśnictwa Browsk prowadzą monitoring ptaków występujących na naszym terenie. Monitoring prowadzony jest dwukrotnie w ciągu roku. Pamiętamy przy tym, aby prowadzić go ostrożnie nie płosząc ptaków.

W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy ruch w świecie tych pięknych ptaków. A że to były Bieliki – to pewne, bo Bielika nie da się pomylić z żadnym innym ptakiem.

Jego sylwetka w locie charakteryzuje się długimi, szerokimi deskowatymi skrzydłami, krótkim białym ogonem i wysuniętą do przodu głową z potężnym żółtym dziobem.

Szacuje się, iż z każdym rokiem populacja tego pięknego ptaka wzrasta na szczęście, bo to piękne chronione ptaki a ich obserwacja przysparza nie lada emocji.