Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu.

Podstawową dziedziną gospodarczej działalności człowieka w lesie jest hodowla lasu.

Należy do niej utrzymanie, kształtowanie, odtwarzanie i doskonalenie lasu w charakterze bazy produkcyjnej licznych surowców pochodzenia leśnego, jak również zachowanie i wzmaganie jego roli ogólnogospodarczej, kulturalnej i ochronnej.

Zadaniem jej jest również rozszerzanie tej bazy przez dokonanie zalesień na gruntach porolnych bądź nieużytkach.

Zakres hodowli lasu jest bardzo rozległy. Obejmuje on zarówno poznawanie lasu w całej złożoności tworzących go elementów oraz wzajemnych między nimi związków i wpływów, jak i wskazywanie metod i sposobów regulowania tych współzależności w celu uzyskania maksymalnych efektów produkcyjnych.

Projektując wszelkie zabiegi hodowlane leśnicy zachowują szacunek dla przyrody. Nie chcą z nią rywalizować, a jedynie podpatrując naśladować. Dzięki temu zasoby leśne Polski nie są zagrożone a lasów z roku na rok przybywa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Latające ssaki – nietoperze.

Latające ssaki – nietoperze.

Nietoperze! O tych jakże fascynujących, nieodgadnionych latających ssakach dowiedziały się 17 02. 2015 r. dzieci z klasy III c Szkoły Podstawowej nr 3 w Hajnówce, na kolejnej z cyklu zielonej lekcji.

Uczniowie poznali zarysy  biologii i ekologii nietoperzy, jak również podczas omawiania tych tematów zweryfikowane zostały powszechne wyobrażenia i stereotypy (zabobony) dotyczące tych ciekawych ssaków.

Dzieci dowiedziały się, iż słuch to najlepiej rozwinięty zmysł nietoperzy. Jest on niezwykle czuły, szczególnie u przedstawicieli podrzędu małych nietoperzy, które doskonale posługują się echolokacją.

Ciekawą informacją okazało się także to, iż podczas lotu, polowania lub wędrówki w ciemnościach, nietoperze wysyłają ultradźwięki, nadawane w przedziale od jednej tysięcznej do jednej setnej sekundy. Częstotliwość, z jaką powracają wibracje wzrasta wraz z przybliżaniem się nietoperza do obiektu, przez który zostały one odbite co powoduje ich doskonałą orientację w przestrzeni.

Podczas zajęć bawiliśmy się w echo. Dzieci miały okazję wcielić się w rolę nietoperza i wyobrazić sobie jak to jest, gdy powrotny sygnał, który wychwytują  jego zmysły  informując go o położeniu różnych obiektów w jego otoczeniu, w tym ofiar na które poluje i którymi się żywi, a więc latających nocą owadów.

Na zakończenie zajęć uczniowie rozwiązywali test sprawdzający ich „nietoperzową" wiedzę.