Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy zapewnią opał dla mieszkańców Puszczy Białowieskiej

Rankiem 4 lipca Nadleśnictwo Żednia rozpoczęło dostawy drewna do opalania dla mieszkańców okolic Puszczy Białowieskiej.

To odpowiedź na apel samorządowców, którzy zwracali uwagę, że w związku z ograniczeniem do minimum pozyskania drewna w puszczańskich nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka, ilość dostępnego na lokalnym rynku opału nie pokrywa zapotrzebowania, a mieszkańcy coraz częściej palą węglem. Dziś dwa transporty dotrą do Białowieży, natomiast kolejne jutro do Hajnówki.

Nadleśnictwo Żednia dostarczy do sąsiednich puszczańskich nadleśnictw kilkaset metrów sześciennych drewna opałowego, przede wszystkim liściastego, które pochodzi z wiatrołomów w Puszczy Knyszyńskiej (nawałnice z 17 czerwca wywróciły i połamały tam ok. 180 tys. m3 drzew). Leśnicy chcą szybko uprzątnąć drewno poklęskowe i w miarę możliwości je sprzedać, by zalegając w lesie nie zwiększało ono ryzyka pożaru, nie przyciągało korników, a także zanim stanie się ono bezużyteczne dla ludzi.

Sprzedaż drewna opałowego z Żedni dla mieszkańców Puszczy Białowieskiej będzie odbywała się w Białowieży, w pobliżu siedziby miejscowego nadleśnictwa przy ul. Wojciechówka, w poniedziałki i czwartki w godzinach od 9-ej do 14-ej, oraz w Hajnówce, również obok miejscowego nadleśnictwa przy ulicy Rakowieckiego, we wtorki i w piątki w tych samych jak wyżej godzinach. Drewno będzie sprzedawane w cenach detalicznych (cennik dostępny tutaj).