Asset Publisher Asset Publisher

Decyzja UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej

- Mamy nadzieję, że będziemy mogli podjąć działania ochronne w Puszczy Białowieskiej - powiedział podczas konferencji „Ratujmy Puszczę Białowieską” w Ministerstwie Środowiska dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Resort poinformował o dobrych decyzjach, jakie zapadły w sprawie Puszczy Białowieskiej na sesji UNESCO w Stambule, która trwała od 11  do 15 lipca.

Jak podkreślił wiceminister środowiska Andrzej Konieczny, decyzja państw członkowskich w sprawie Polski została podjęta przez aklamację. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO uznał, że nie ma podstaw do uznania Puszczy Białowieskiej jako dziedzictwa zagrożonego. Minister Konieczny poinformował również, że w poniedziałek 17 lipca została wysłana odpowiedź do Komisji Europejskiej w sprawie Puszczy.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski wyraził nadzieję, że decyzje, które zapadły w Stambule i te, które nadejdą niebawem z Komisji Europejskiej, pozwolą na wyjście ze stanu „schizofrenii prawnej" w jakiej znalazły się Lasy Państwowe, nie mogąc realizować Planu Zadań Ochronnych dla Puszczy Białowieskiej.