Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody.

W Nadleśnictwie Browsk zlokalizowane są 4 rezerwaty przyrody: Gnilec, Siemianówka, Dolina Waliczówki i Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej.

W Nadleśnictwie Browsk zlokalizowane są 4 rezerwaty przyrody: Gnilec, Siemianówka, Dolina Waliczówki i Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej.

Rezerwat Gnilec. Rezerwat częściowy, florystyczny, o powierzchni 37,21 ha (powierzchnia wg zarządzenia 37,21 ha), utworzony w 1995 roku (M. P. Nr 33 z dnia 27.06.1995 r., poz. 393). Położony jest w Obrębie Lacka Puszcza. Celem rezerwatu jest ochrona naturalnych zbiorowisk turzycowych z udziałem rzadkich gatunków roślin naczyniowych i mszaków. Rezerwat obejmuje fragment lasów z przewagą drzewostanów liściastych i niewielką polanę z naturalną roślinnością turzycowych łąk i zbiorowisk szuwarowych. W bogato wykształconej florze występuje ponad 170 gatunków roślin naczyniowych, wśród których 9 podlega ochronie ścisłej. Liczna jest grupa gatunków rzadkich. Na szczególną uwagę zasługują storczyki: szerokolistny Dactylorhiza majalis, plamisty Dactylorhiza maculata, krwisty Dactylorhiza incarnata, podkolan biały Platanthera bifolia oraz nasięźrzał pospolity Ophioglossum vulgatum, turzyca Buxbauma Carex buxbaumii, a także rzadke mchy: Scorpidium scorpioides i Drepanocladus revolvens.

Rezerwat Siemianówka. Rezerwat leśny o powierzchni 224,54 ha (powierzchnia wg zarządzenia 224,54 ha), utworzony w 1995 roku (M. P. Nr 33 z dnia 27.06.1995 r., poz. 404). Rezerwat położony jest na północno-wschodnich obrzeżach Puszczy Białowieskiej w Obrębie Browsk. Celem rezerwatu jest ochrona i zachowanie szeregu dobrze zachowanych zbiorowisk roślinnych, głównie z kręgu borów i olsów, wielu roślin chronionych i rzadkich w tym bogatej flory mszaków. Rezerwat pełni również rolę poligonu naukowego w monitorowaniu i rejestracji przeobrażeń struktury fitocenoz mogących zaistnieć w wyniku oddziaływania zbiornika wodnego Siemianówka. Flora rezerwatu liczy ponad 200 gatunków roślin naczyniowych, z których 6 objętych jest ochroną gatunkową. Są to: brzoza niska Betula humilis, listera sercowata Listera cordata, widłak goździsty Lycopodium clavatum, widłak jałowcowaty Lycopodium annotinum, tajęża jednostronna Goodyera regens i bagno zwyczajne Ledum palustre. Bardzo bogata jest flora mszaków zawierająca w swym składzie kilka rzadkich gatunków.

Rezerwat Dolina Waliczówki. Rezerwat częściowy, florystyczno-leśny, o powierzchni 44,75 ha (powierzchnia wg zarządzenia 44,75 ha), utworzony w 1995 roku (M. P. nr 33 z dnia 27.06.1995 r., poz. 392). Położony jest w Obrębie Lacka Puszcza. Obejmuje zalesioną dolinę wzdłuż strumienia Waliczówka, prowadzącego wody do rzeki Narewka. Celem rezerwatu jest ochrona i zachowanie naturalnych zbiorowisk nieleśnych, w tym wielu zespołów wielkoturzycowych, lasu łęgowego oraz strumienia Waliczówka z jego licznymi źródliskami. W strefie źródliskowej, w środkowej części rezerwatu, występuje bezleśne torfowisko z dobrze zachowanymi zbiorowiskami szuwarów właściwych i wielkoturzycowych. Poza strefą źródliskową niewielkie płaty zajmują zbiorowiska wilgotnych łąk turzycowych z liczną populacją storczyka krwistego Dactylorhiza incarnata. W dolinie strumienia Waliczówka bytują bobry, a spiętrzona bobrową tamą woda we wschodniej części rezerwatu podtapia drzewostan łęgu.

Rezerwat Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej. Rezerwat częściowy, leśny, złożony z 6 (na terenie nadleśnictwa) różnej wielkości fragmentów lasu o łącznej powierzchni 1658,17 ha, powołany 25 czerwca 2003 r. rozporządzeniem Ministra Środowiska (Dz. U. 03.132.1236 z dnia 29 lipca 2003 r.). Szczególnymi cechami ochrony obszaru, są działania mające na celu zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych lasów naturalnych i zbliżonych do naturalnych, typowych dla Puszczy Białowieskiej łęgów i olsów oraz siedlisk leśnych z dominacją starych drzewostanów z dużym udziałem olszy, dębu, jesionu, a także licznych gatunków rzadkich i chronionych roślin zielnych, grzybów i zwierząt oraz utrzymaniem procesów ekologicznych i zachowaniem różnorodności biologicznej. Rezerwat złożony jest z 19 fragmentów różnej wielkości, położonych na terenie Nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka (powierzchnia wg rozporządzenia 8581,62 ha). Obejmuje najlepiej zachowane, o wysokim stopniu naturalności lasy, o łącznej powierzchni około 3000 ha. Pozostałą powierzchnię rezerwatu zajmują starodrzewy gospodarcze o nieco zubożałym składzie gatunkowym oraz drzewostany w wieku od kilkunastu do 90 lat.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Informacja z żubrzej polany

Informacja z żubrzej polany

Jakiś czas temu na polanie, z której transmitowane są ŻubryOnline, pojawiła się samotna żubrzyca.

Jej zachowanie nie wzbudzało początkowo podejrzeń. Trzeciego dnia krowa miała trudności ze wstaniem, dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Browsk poprosili o pomoc służby Białowieskiego Parku Narodowego. Przez kilka kolejnych dni była ona obserwowana przez leśników oraz przez opiekujących się wszystkimi białowieskimi żubrami pracowników Białowieskiego Parku Narodowego. Specjaliści mieli poważne podejrzenie, że zwierzę jest bardzo chore. Kiedy weterynarz i pracownicy BPN przyjrzeli się żubrzycy na miejscu, nie mieli już co do tego wątpliwości – zwierzę nie było w stanie ustać na nogach, a co za tym zdobyć pożywienia, bardzo też cierpiało. Jedynym sposobem, żeby zakończyć jego męczarnie, był natychmiastowy odstrzał.

Bardzo nam przykro, że niektórzy z Państwa musieli to oglądać. Do samego końca byliśmy przekonani, że żubrzyca zostanie jedynie przebadana. Decyzja o pilnym odstrzale została podjęta przez pracowników BPN na miejscu.

Dziś znamy już wyniki sekcji zwłok żubrzycy. Nie ma wątpliwości, że decyzja pracowników BPN była słuszna. Zwierzę było wychudzone i odwodnione, miało zapalenie płuc i rozedmę płuc, marskość wątroby i zapalenie nerek, problemy z układem moczowym, jego wątroba i płuca były przeżarte przez pasożyty, miało także połamaną miednicę i zwichnięty staw kości udowej. Gdyby nie odstrzał, żubrzyca przez najbliższe dni umierałaby w męczarniach z pragnienia i głodu.

W całej historii pocieszające jest to, że żubrzyca nie chorowała na żadną chorobę zakaźną. Reszta stada nie była więc zagrożona.