Asset Publisher Asset Publisher

ZIMOWE DOKARMIANIE ZWIERZĄT

We wtorek, 20 grudnia gościliśmy grupę przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Leśna kraina” oraz uczniów 3 klasy z Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce.

 Zajęcia na temat dokarmiania zwierząt odbyły się przy współpracy Nadleśnictwa Browsk z Nadleśnictwem Hajnówka. Na początku zajęć udaliśmy się w stronę ostoi zwierząt, do miejsca gdzie umieszczona jest kamera filmująca żubry online. Niestety… tym razem polana była pusta. W nadziei na obserwację zwierząt w innym miejscu, poszliśmy ścieżką „Szlakiem żubra". Uczestnicy świetnie przygotowali się do zajęć, zabierając ze sobą marchew, buraki oraz własnoręcznie wykonane kule tłuszczowe dla ptaków. Przy brogu przedszkolaki i uczniowie pozostawili przyniesione warzywa żubrom. Jednak najwięcej radości sprawiło wszystkim wspólne rozsypanie worka owsa. W okolicy wieży widokowej, baczni obserwatorzy przyrody zwrócili uwagę na ślady bytowania zwierząt – tropy i odchody żubrów, jeleni oraz zajęcy.

Następnym punktem programu było wyczekiwane przez wszystkich wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Po napełnieniu brzuchów, poszliśmy do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach, gdzie porozmawialiśmy o zimowym dokarmianiu ptaków. Przez okna mieliśmy możliwość obserwacji przy karmniku wszystkich krajowych gatunków sikor. Dzięki rozłożonej sieci ornitologicznej, udało się także odłowić i zaobrączkować sikorę bogatkę. W czasie zajęć został także poruszony temat celu oraz metod obrączkowania ptaków. Na zakończenie, przy ośrodku edukacji powiesiliśmy kule tłuszczowe, wykonane własnoręcznie przez uczniów.

Za zajęcia dziękujemy, szczególnie w imieniu naszych żubrów oraz skrzydlatych przyjaciół!

 

Fotorelacja z zajęć jest dostępna na facebooku Nadleśnictwa Hajnówka.