Asset Publisher Asset Publisher

ZAJĘCIA ORNITOLOGICZNE NAD ZALEWEM SIEMIANÓWKA

W piątek 21 października na terenie Nadleśnictwa Browsk odbyły się zajęcia ornitologiczne dla studentów Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

Spotkaliśmy się o świcie w Narewce, by wspólnie pojechać na miejsce cyklicznego obrączkowania ptaków – Akcję Siemianówka. Była to ostatnia możliwość wzięcia udziału w tegorocznej akcji, gdyż już w sobotę 22 października obóz został zwinięty po niemal trzech miesiącach trwania.

Podczas zajęć studenci poznali cele i metody obrączkowania ptaków, budowę skrzydła oraz kolejność wymiany upierzenia u wróblowatych. Po zapoznaniu się z teorią uczestnicy mieli możliwość samodzielnego oznaczenia wieku u złapanych rudzików. W trakcie wizyty studenci przyjrzeli się z bliska także modraszce, czyżowi, pierwiosnkowi oraz pełzaczowi leśnemu. Pomimo deszczowej i wietrznej aury udało nam się zaobserwować pływające po jeziorze łabędzie krzykliwe, a nad naszymi głowami przeleciał sokół wędrowny. Z obozowiska udaliśmy się na pobliską wieżę widokową na Maruszce, z której przyglądaliśmy się czaplom białym. Podczas zajęć studenci zapoznali się także z historią budowy Zalewu Siemianówka i na własne oczy widzieli fundamenty domów, których mieszkańcy zostali wysiedleni z powodu budowy zbiornika. Na koniec zajęć każdy z uczestników otrzymał kartę pracy, by utrwalić sobie wiedzę przyswojoną podczas zajęć.

Studentów zapraszam na zajęcia ponownie, a załodze Akcji Siemianówka dziękuję za gościnę i gratuluję zaobrączkowania ponad 6 tysięcy ptaków w tegorocznym sezonie!

Zapraszam także do odwiedzenia strony Akcji Siemianówka na facebooku, gdzie można się dowiedzieć ile osobników spośród jakich gatunków zostało zaobrączkowanych podczas tegorocznego sezonu.

 

 

Resources to get