Asset Publisher Asset Publisher

ZAGRANICZNI GOŚCIE W OŚRODKU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

We wtorek 21 lutego br. na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach odbyło się ponownie zimowe obrączkowanie ptaków.

Wzięli w nim udział turyści z Włoch oraz studenci Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce. W sumie zostało zaobrączkowanych ponad 40 osobników dziewięciu gatunków ptaków. Krajowe sikory wpadły do siatki niemal w komplecie: bogatka, modraszka, sosnówka, czubatka oraz sikora uboga, zabrakło jedynie czarnogłówki, która złapała się podczas wcześniejszego zimowego obrączkowania. Oprócz nich z sieci także wyjęliśmy stado czyży i dzwońców, kowalika i… sójkę!

Sójka jako jedyna spośród obrączkowanych tego dnia ptaków dostała obrączkę wykonaną ze stali, a nie aluminium. Ten należący do rodziny krukowatych ptak, ma naprawdę silny dziób. Jeśli na jego nogę zostałaby nałożona aluminiowa obrączka, ptak mógłby sobie ją zgnieść za pomocą własnego dzioba i zrobić krzywdę. Obrączki wykonane z metalu są zakładane nie tylko ptakom o silnych dziobach, ale także gatunkom wodno-błotnym np. siewkom. Ptaki te zazwyczaj poszukują pożywienia przechadzając się po błotach i piaskach. Jeśli miałyby na nodze obrączkę wykonaną z aluminium, unikalny kod alfanumeryczny wytarłby się bardzo szybko i przestałby być możliwy do odczytania.

Odczytałeś numer obrączki u ptaka lub znalazłeś samą obrączkę? Zgłoś tę informację koniecznie do Stacji Ornitologicznej MiIZPAN! (http://ring.stornit.gda.pl/)