Asset Publisher Asset Publisher

XIII Jarmark Żubra „Pachnący Puszczą”

Dnia 14.07.2019 r. odbyło się już po raz XIII wyjątkowe hajnowskie wydarzenie promujące bogactwo kultury Regionu Puszczy Białowieskiej – Jarmark Żubra.

Na Jarmarku w malowniczym miejskim parku obok siebie prezentowali się wystawcy z bardzo wielu dziedzin: artyści ludowi, rzemieślnicy, drobni wytwórcy produktów regionalnych, osoby prezentujące potrawy kuchni regionalnej. Szczególne miejsce na tegorocznym Jarmarku zajęła Strefa Kulinarna „Smaki Hajnówki”. Odwiedzający mieli okazję poznać tajemnice puszczańskich ziół, ich niezwykłe właściwości i zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w kosmetologii.

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu „Puszcza Białowieska” również uczestniczyły tego dnia w zorganizowanej otwartej imprezie.

Jedną z atrakcji dla odwiedzających namiot Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska” było „przyrodnicze koło fortuny”, gdzie na uczestników czekały różne zadania między innymi dopasowanie gatunku ptaka do gniazda, rozpoznawanie tropów zwierząt żyjących w Puszczy Białowieskiej, określenie gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych, a także ciekawostki z życia zwierząt i roślin.

Ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych ale nie tylko wzbudziły lipowe klocki - nie takie zwyczajne jakby mogło się wydawać. Dzięki nim leśnicy prowadzili zajęcia z pakietu edukacyjnego „Drewno Super Surowiec".

Każdy mógł sprawdzić, co wie na temat przyrody a przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat „królowej polskich puszcz”. Bo przecież sama przyroda uczy najpiękniej.

Piknik przyczynił się również do tego, aby podnieść świadomość przyrodniczą, aby ludzie zaczęli dyskutować na temat swoich działań i ich konsekwencji w zakresie ochrony środowiska.