Asset Publisher Asset Publisher

WIZYTA UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. DANUTY SIEDZIKÓWNY „INKI”

W czwartek 23 maja br. do Puszczy Białowieskiej przyjechała grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Podjazach (woj. pomorskie).

Nie była to pierwsza wizyta uczniów tej szkoły w miejscach związanych z postacią patronki – gdy w szkole następuje całkowita wymiana uczniów, dyrekcja organizuje wycieczki do Puszczy Białowieskiej. Tradycja wyjazdów w maju wynika z rocznicowego charakteru, gdyż w dniu 23 maja 2009 r. Szkoła Podstawowa w Podjazach jako pierwsza szkoła w Polsce przyjęła imię Danuty Siedzikówny „Inki”.

Uczniowie przyjechali do Puszczy w środowy wieczór, a już w czwartkowy poranek spotkaliśmy się na terenie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Aby zrealizować program historyczny, na prelekcję został zaproszony Pan Michał Ostapiuk – starszy specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Białymstoku. Część kameralna odbyła się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach i składała się z interesującej prezentacji zawierającej liczne archiwalne zdjęcia i dokumenty, co bardzo zaciekawiło zgromadzoną młodzież.

Uczniowie mieli także okazję pooglądać w okularach 3D naszą wystawę z trójwymiarowymi planszami zwierząt leśnych, obok ośrodka edukacji. Później wybraliśmy się na krótkie zajęcia przyrodnicze – zaobserwowaliśmy ślady żubra, tropy jelenia, odwiedziliśmy Herbarium i porozmawialiśmy o zapylaczach. Na zakończenie uczniowie oddali cześć Ince pod pomnikiem upamiętniającym jej postać w Gruszkach.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie!