Asset Publisher Asset Publisher

Warsztaty pszczelarskie.

W piątek 12 –go września 2014 r. odbyły się w ramach programu „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach” finansowanego z funduszy norweskich warsztaty dotyczące tej tematyki. Uczestnicy w ilości około 70-ciu spotkali się tym razem na terenie Nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej.

Miejscem sesji referatowej był niedawno powstały kompleks hotelowo-restauracyjny „Dwór Bartnika", który w sposób wręcz doskonały wpisał się w atmosferę warsztatów, ponieważ jego wystrój wewnętrzny jak i całe otoczenie są związane z tematyką pszczelarską, a w szczególności z historią bartnictwa w tym rejonie. Sesja referatowa składała się z pięciu prezentacji oraz ponad dwudziestominutowego filmu przedstawiającego w sposób historyczny tradycje bartnicze w Puszczy i rekonstruujący całość tego zagadnienia, łącznie ze słownictwem obowiązującym w tej branży. Film powstał pod koniec lat 90-tych i nie był dotychczas rozpowszechniany, widzieli więc go poza twórcami tylko i wyłącznie uczestnicy naszych warsztatów.

Po sesji referatowej uczestnicy udali się do lasu, gdzie pokazano barcie wydziane w lipcu br. przez naszych gości z Baszkirii (płd. Ural), gdzie bartnictwo w stopniu bardzo zaawansowanym istnieje do dzisiaj i jest dumą parku narodowego Szulgan-Tasz. Nasze barcie zostały wykonane w 2 grubych i starych, ponad stupięćdziesięcioletnich, sosnach oraz w 3 kłodach sosnowych pochodzących ze starego wywalonego przez wiatr drzewa. Według języka bartników, barcie w kłodach noszą nazwę uli kłodowych.

Podczas warsztatów uczestnicy żywo interesowali się przedstawiona tematyką, o czym świadczyła szeroka dyskusja zarówno podczas sesji kameralnej, jak też na gruncie w lesie.