Asset Publisher Asset Publisher

W Puszczy Białowieskiej żyje ich ponad 800. Dzień Żubra w Gruszkach.

Żubr – spokojny, majestatyczny i niedostępny, jest symbolem sukcesu polskiej ochrony przyrody.

W 1919 r. zginął w Polsce ostatni osobnik. Zaledwie 10 lat później dzięki staraniom leśników i przyrodników wrócił do Puszczy Białowieskiej. To dzięki  współpracy i wspólnym wysiłkom udało się przywrócić żubry nie tylko w Puszczy Białowieskiej, lecz także w innych miejscach w Polsce i na świecie.  

Dziś trudno wyobrazić sobie nasz kraj bez żubra.

Szacuje się że światowa populacja żubra (dane z 2022 roku) liczyła ponad 10,5 tyś. osobników, w tym ponad 8 tyś. żyło w wolnych populacjach. W Polsce według danych z redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów (2022) występuje ponad 2 600 osobników, w tym niemal 2 400 w populacjach wolnych. W samej Puszczy Białowieskiej wg liczeń, na koniec 2023 roku bytowało około 800 żubrów.

Żubr od lat stanowi wizytówkę Puszczy Białowieskiej i jako jej niekwestionowany król, doczekał się uznania w postaci organizacji festynu edukacyjnego pod nazwą „I Dzień Żubra w Gruszkach”, którego głównym organizatorem było Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach, koło Narewki. Jednak festyn ten nie mógłby się odbyć bez współpracy wielu instytucji i podmiotów zaangażowanych w ochronę żubra w Polsce.

I tak 3 sierpnia br. na placu przy siedzibie nadleśnictwa zgromadzili się przedstawiciele wielu środowisk, by razem uhonorować to piękne i majestatyczne zwierzę poprzez dzielenie się wiedzą na jego temat na licznych stoiskach edukacyjnych. Odwiedzający w tym dniu mogli zapoznać się z biologią i zwyczajami zwierzęcia, dowiedzieć się jak bezpiecznie zachowywać się w jego otoczeniu czy na własne oczy zobaczyć odłownię, która służy pracownikom Białowieskiego Parku Narodowego do bezpiecznego przemieszczania żubrów.

Przemieszczając się od stoiska do stoiska każdy uczestnik mógł wziąć udział w grze edukacyjnej, w której po zebraniu ośmiu pieczątek w kolejnych stoiskach instytucji zajmujących się ochroną żubra otrzymywał nagrodę w postaci maskotki Żubra Pompika.

Odwiedzające Nas dzieci były zachwycone możliwością poznania autora słynnych przygód Żubra Pompika, dla których Tomasz Samojlik przeprowadził spotkanie, na którym każde z dzieci mogło w prosty i przyjemny sposób, poznając jednocześnie ciekawiostki na temat biologii zwierzęcia nauczyć się rysować Żubra Pompika.

Wyjątkową atrakcją były stoiska miejscowych Kół Gospodyń wiejskich: Jezioranek z Siemianówki, Mikłaszewianek z Mikłaszewa oraz KGW Kalina z Planty. Dzięki ich obecności każdy mógł poczuć smak tradycyjnych podlaskich potraw.

Pierwszy „Dzień Żubra w Gruszkach” odwiedziło około 300 osób. Bardzo wszystkim dziękujemy za uczestnictwo. Mamy nadzieję, że kolejne edycje tego pikniku spotkają się z jeszcze większym zainteresowaniem.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym instytucjom, których obecność i profesjonalizm przyczynił się do stworzenia niezapomnianej atmosfery i zachęciły licznych gości do aktywnego udziału w pikniku.

Podziękowania kierujemy do: Nadleśnictw Białowieża, Bielsk, Hajnówka oraz Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Koła Naukowego Leśników INL Politechniki Białostockiej, Białowieskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Starostwa Powiatowego w Hajnówce wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną „Region Puszczy Białowieskiej”, Urzędu Gminy Narewka, Straży Granicznej w Narewce, Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną z Narewki oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Patronat medialny nad imprezą sprawowało Polskie Radio Białystok oraz TVK Hajnówka.  

Mamy nadzieję, iż „Dzień Żubra w Gruszkach” na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń edukacyjnych regionu oraz w świadomości odwiedzających Puszczę Białowieską turystów i lokalnych mieszkańców.