Asset Publisher Asset Publisher

W NADLEŚNICTWIE BROWSK ODBYŁA SIĘ NOC SÓW.

W sobotę, 24 marca br. na terenie Nadleśnictwa Browsk odbyła się Noc Sów.

To ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym łowcom, koordynowane jest przez Ptaki Polskie i było po raz drugi współorganizowane przez Nadleśnictwo Browsk.

Część kameralna odbyła się w sali Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach. Podczas spotkania zostały omówione szczególne cechy sów: począwszy od wykorzystania poszczególnych zmysłów, aż do przystosowań do drapieżnictwa i cichego lotu. Nie zabrakło także doświadczenia pokazującego giętkość piór sowich, w porównaniu do piór szponiastych. Każdy z uczestników wydarzenia mógł się przyjrzeć z bliska spreparowanym puszczykom i poznać wiele ciekawostek o wszystkich krajowych i zalatujących do nas gatunkach sów. Uczestnicy z pewnością zapamiętali która z sów potrafi polować w całkowitej ciemności, dla którego gatunku wywiesza się kosze wiklinowe, a które składają jaja na ziemi. Podczas części kameralnej odbyły się także sowie konkursy, które sprawdzały wiedzę uczestników. Spotkanie w sali zakończyło rozdanie dyplomów uczestnictwa. Dodatkowo najmłodsi adepci ornitologii otrzymali drobne upominki.

Część warsztatów odbyła się również w terenie – udaliśmy się wspólnie na nasłuchiwanie sów. Na początku liczyliśmy na sóweczkę, która choć nieśmiało, ale uraczyła nas swym pogwizdywaniem. Kiedy zaszło słońce, rozpoczęło się wspólne ognisko, przy którym wszyscy mogli upiec kiełbaski i porozmawiać, nie tylko na tematy ornitologiczne.

Mamy nadzieję, że zajęcia te będą inspiracją do pogłębiania wiedzy o tych wyjątkowych ptakach, i że w przyszłym roku zobaczymy się w jeszcze większym gronie.