Asset Publisher Asset Publisher

UCZNIOWIE TECHNIKUM LEŚNEGO POZNAJĄ PUSZCZĘ BIAŁOWIESKĄ

W dniach 24-26 kwietnia br. Puszczę Białowieską odwiedzili uczniowie III klasy technikum leśnego w Rucianem-Nidzie.

Swoją wycieczkę rozpoczęli od wizyty na terenie Nadleśnictwa Browsk. Uczestników przywitał nadleśniczy, a następnie oprowadził gości po budynkach biura nadleśnictwa. Aby rozprostować kości po kilkugodzinnej podróży, przeszliśmy się wspólnie ścieżką edukacyjną „Szlakiem Żubra". Z wieży widokowej zaobserwowaliśmy kilka gatunków ptaków, a uczestnicy zapoznali się z realizowanym przez nadleśnictwo projektem czynnej „Ochrony orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000". W ramach tego projektu powstały m.in. sztuczne czatownie, z których jedna zlokalizowana jest w okolicach odwiedzanej wieży. Następnie udaliśmy się na „polanę żubrową", skąd transmitowany jest obraz Żubry-online. Po drodze odwiedziliśmy zasiedlony ul kłodowy, który powstał dzięki projektowi „Tradycyjnego bartnictwa ratunkiem dzikich pszczół w lasach". W Ośrodku Edukacji Leśnej w Gruszkach grupa zapoznała się z krótką prezentacją na temat Nadleśnictwa Browsk, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska", jak i całej Puszczy Białowieskiej. Z ośrodka udaliśmy się na spacer kolejną ścieżką edukacyjną – „Szlakiem orlika". Tę leśną wycieczkę zakończyło wspólne ognisko.

Drugi dzień należał do wyjątkowo intensywnych. Wraz z Łukaszem Ławryszem z Nadleśnictwa Białowieża wybraliśmy się na początku dnia na „Miejsce Mocy", aby naładować wewnętrzne akumulatory dobrą energią na cały dzień. Kolejnym punktem było zapoznanie uczestników z przyczynami i skutkami gradacji kornika drukarza na terenie Puszczy oraz z problematyką drzew niebezpiecznych. Następnie udaliśmy się na wieżę widokową zlokalizowaną przy drodze Białowieża-Pogorzelce oraz przeszliśmy się najstarszą ścieżką edukacyjną „Żebra Żubra". Nie zabrakło także wizyty w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy żubry, wilki, czy rysia. Później przeszliśmy się „Szlakiem Dębów Królewskich", a następnie odwiedziliśmy Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN. Odbyliśmy także spacer po Parku Pałacowym, by zakończyć ten dzień ogniskiem na miejscu ogniskowym „Pod Dębami" na terenie Nadleśnictwa Browsk.

Trzeciego dnia uczestnicy odwiedzili wieżę widokową na Maruszce przy Zalewie Siemianówka. Obserwowaliśmy wspólnie czaple białe i pary płaskonosów. Następnie udaliśmy się do Nadleśnictwa Hajnówka, gdzie przyjęła nas Paulina Król. Wraz z leśniczym Hubertem Łukasiewiczem przejechaliśmy przez leśne ostępy Puszczy i przespacerowaliśmy się po Sośninniku – pocarskim poletku łowieckim. Następnie odwiedziliśmy dolinę rzeki Łutowni w miejscu, gdzie koszone są łąki z programu ochrony orlika. Później leśniczy leśnictwa Czerlonka – Pan Jerzy Nesteruk opowiedział w bardzo ciekawy sposób o przebudowie drzewostanów i metodach ochrony drzewek przed zwierzyną. Trzydniową wycieczkę zakończyło wspólne ognisko na terenie Nadleśnictwa Hajnówka.

Grupie z Technikum Leśnego dziękujemy za odwiedziny!