Asset Publisher Asset Publisher

TUTKA OSZYNDY.

W świecie owadów prawie każdy gatunek odgrywa inną rolę. Niektóre z nich od razu zaskarbiają sobie naszą sympatię inne wręcz przeciwnie. Dziś zapraszamy na spotkanie z…

Oszynda leszczynowiec - Apoderus coryli to niewielki gatunek chrząszcza z rodziny podryjkowcowatych. Jego długość ciała to zaledwie 6-8 mm.

Pokrywy skrzydłowe tego chrząszcza są koloru intensywnie czerwonego, pobłyskującego niczym rubin - ognisty kamień od wieków utożsamiany z siłą i energią.

Głowa i nogi równie piękne i błyszczące lecz koloru czarno-czerwonego - proporcje kolorów są zmienne. Głowa wydłużona w ryjek. Miedzy głową a tułowiem widoczne wyraźne charakterystyczne przewężenie.

Rozwija się na leszczynie i olszach.

Samica nacina blaszki liści tak, że zwijają się w tutkę, do której składa jaja.

Larwy odbywają rozwój w tutce liściowej. W bezpiecznym ukryciu larwa żywi się tkanką liścia.

Przepoczwarczenie odbywa się przeważnie w opadniętej na ziemię tutce, rzadziej w glebie.

Zależnie od warunków pogodowych pojawia się jedno lub dwa pokolenia.

Gatunek o zasięgu palearktycznym, występuje w Europie z wyjątkiem północnych krańców, na wschód przez Syberię do północnych Chin. Na południe sięga Kaukazu i Azji Mniejszej. W Polsce występuje na całym obszarze kraju.

Zachęcamy do pogłębienia wiedzy o owadzim świecie. Bo skoro na jednego człowieka przypada aż 200 milionów owadów, warto zaczerpnąć wiedzy na ich temat.