Asset Publisher Asset Publisher

ŚWIATOWY DZIEŃ DINOZAURA

Właśnie dzisiaj, 26 lutego obchodzimy to święto prehistorycznych gadów. Pomimo, że dinozaury wyginęły 66 milionów lat temu, do tej pory fascynują wielu z nas.

Wymieranie kredowe dotknęło wielu taksonów i doprowadziło do wymarcia licznych kręgowców. Szczęśliwie – część gatunków przetrwała katastrofę i po dziś dzień możemy obserwować ich potomków. Odnalezione zapisy kopalne wskazują na to, że ptaki wyewoluowały od teropodów, czyli dwunożnych dinozaurów. Przyglądając się dokładnie ptasim nogom, możemy zauważyć pewne podobieństwo do swoich przodków… Łuski rogowe pokrywające u większości gatunków ptaków skoki oraz palce, nazywane są podoteką.

Na terenie naszego kraju mamy możliwość spotkać powyżej 460 gatunków ptaków (łącznie z zalatującymi). Jednak w Polsce najciekawsze znalezisko paleontologiczne jest związane nie z teropodem, a tetrapodem (czyli czworonogiem). Dla jednych Zagnańsk kojarzy się z Dębem „Bartkiem”, dla  innych z zespołem szkół leśnych, jednak miłośnicy dinozaurów przyjeżdżają w okolicę specjalnie aby zobaczyć z bliska najstarsze znalezione tropy tetrapoda. Zostały one Czy wiesz, że…. wiek skał można określić dzięki obecności tzw. skamieniałości przewodnich, czyli organizmów, które występowały na planecie jedynie przez krótki czas.odkryte w kamieniołomie Zachełmie znajdującym się niedaleko trasy Zagnańsk – Barcza, a artykuł o nich został opublikowany w 2010 roku na łamach prestiżowego magazynu „Nature”. Znalezione tropy datowane są na 395 milionów lat, kiedy na tym terenie znajdowało się wtedy ciepłe morze. Właśnie to wyjątkowe znalezisko odmieniło teorię o wyjściu kręgowców na ląd – wcześniej naukowcy podejrzewali, że odbyło się ono 18 milionów lat później ze słodkich wód…