Asset Publisher Asset Publisher

SSAKI PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - WIEWIÓRKA

Puszcza Białowieska to las, w którym możemy napotkać nie tylko rzadkie rośliny, ale również wiele ciekawych gatunków zwierząt.

Kolejnym ssakiem, którego spotkamy w Puszczy Białowieskiej jest wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris). Ten znany i lubiany gryzoń jest liczny na terenie całego kraju, dodatkowo często przebywa blisko ludzi – w parkach, sadach lub małych laskach.

.Wszyscy kojarzymy wiewiórki z ich zamiłowania do orzechów i dębowych żołędzi. Czy jednak są one jedynym pożywieniem tych zwierząt? Nasiona dębu, buka, leszczyny (czyli orzechy laskowe) i świerka faktycznie stanowią dużą część ich diety, jednak całe menu jest dużo bardziej rozbudowane. Znajdują się w nim również jagody, grzyby, pąki, kwiaty, pędy
i młoda kora. Nie znaczy to jednak, że wiewiórki są weganami – wiosną często napadają na ptasie gniazda, z których wyjadają jaja i pisklęta.

Zimą dostępność pokarmu jest dużo mniejsza, dlatego, by przeżyć ten trudny czas, jesienią trzeba uzupełnić swoją spiżarnię. Tak też robią wiewiórki – chowają pokarm w dziuplach, gniazdach, szczelinach drzew lub zakopuje w ziemi. Zazwyczaj pożywienia jest więcej, niż potrzeba do przeżycia, dodatkowo, te rude gryzonie często zapominają o części swoich schowków. Dzięki temu, nieświadomie pomagają one w rozsiewaniu niektórych drzew, których ukryte nasiona kiełkują na wiosnę.

Pamiętajmy o tym, gdy podczas leśnych spacerów zobaczymy samotnie rosnący dąb - może to właśnie wiewiórka pomogła leśnikom w ich pracy?