Asset Publisher Asset Publisher

SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE

W ostatnią sobotę (9 grudnia br.) na terenie naszego nadleśnictwa odbyło się spotkanie mikołajkowe dla dzieci z sołectwa Mikłaszewo.

Spotykając się w grudniowy weekend w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej, porozmawialiśmy o tym jak trudnym okresem dla zwierząt jest zima. Uczestnicy świetnie wiedzieli w jaki sposób leśnicy pomagają zwierzętom w tym trudnym czasie. Podczas zajęć zaobserwowaliśmy wiele gatunków ptaków, korzystających z karmnika zlokalizowanego pod ośrodkiem. Po pokarm przylatywały bogatki, czubatki, modraszki, sosnówki, kowaliki, sójki...

Aby zachęcić młodzież do samodzielnej obserwacji ptaków pod domem, wykonaliśmy wspólnie proste kule tłuszczowe. Uzbrojeni w jednorazowe rękawice, uczestnicy wyrabiali jednolitą masę ze smalcu, ziaren słonecznika, prosa, płatków owsianych oraz siemienia lnianego. Następnie umieszczali ją na wcześniej przygotowanych sosnowych i świerkowych szyszkach ze sznurkowymi zawieszkami. Wykonane własnoręcznie kule młodzież mogła zabrać w woreczkach do domu, jednak większość tłuszczowych szyszek została w ośrodku, z dedykacją „dla puszczańskich ptaków z polany żubrowej”. W imieniu obdarowanych – dziękujemy! Kule zostaną oczywiście wywieszone na polanie, skąd transmitowane są żubry-online.

Podczas procesu wykonywania kul, uczestnicy dowiedzieli się jak odpowiedzialnym zajęciem jest dokarmianie ptaków, poznali głosy gatunków najczęściej odwiedzających karmniki, a także zapoznali się z zagadnieniem obrączkowania ptaków. Zajęcia zakończyło wspólne ognisko połączone z obserwacją ptaków w terenie. Z okazji Mikołajek każdy z uczestników dostał także zestaw drobnych upominków od nadleśnictwa.