Asset Publisher Asset Publisher

Ślady na śniegu.

Zima w Puszczy Białowieskiej jest długa i mroźna, a śnieg skrzy się pod drzewami do wczesnej wiosny. Włóżcie ciepłe buty i odwiedźcie las, udajcie się na wspaniałą zimową wycieczkę. Zdziwi Was to, iż nie cała przyroda zapadła w głęboki sen. Przekonacie się, że w zimowej puszczy jest naprawdę pięknie.

Zima wyśmienicie nadaje się do obserwacji śladów bytowania zwierząt. Spotkać wtedy można płaty zbuchtowanej gleby i ściółki. To dziki w poszukiwaniu żołędzi oraz zimujących larw i poczwarek owadów tak zaznaczają swoją obecność w puszczy.

Tropy zwierząt odciśnięte w śniegu dają nam obraz zimowego życia lasu. W tym czasie możemy odczytywać krok po kroku wszystkie zachowania zwierząt, od wyruszenia na żer aż do momentu udania się na spoczynek. Z łatwością odnajdziemy tropy króla Puszczy - żubra, jelenia, sarny i dzika. Obok tropów ssaków roślinożernych na pewno uda nam się zobaczyć charakterystyczny odcisk wilczych łap.

W rozpoznawaniu poszczególnych gatunków pomoże Wam klucz - przeczytajcie uważnie zawarte w nim wskazówki zanim wyruszycie w drogę i koniecznie zabierzcie go ze sobą na zimową wedrówkę.