Asset Publisher Asset Publisher

Równonoc wiosenna - pierwszy dzień astronomicznej wiosny 20.03.2022

Jeszcze chwila, jeszcze momencik  i nastanie moment równonocy wiosennej.

W 2022 roku wiosna astronomiczna rozpocznie się w niedzielę, 20 marca, o godz. 16:33.

Co to oznacza?

Właśnie rozpoczyna się astronomiczna wiosna.

W tym roku temperatura powietrza charakterystyczna dla pory wiosennej pojawia się dość nieśmiało. Co prawda dni są ciepłe, ale w nocy nadal utrzymują się przymrozki, temperatura spada nawet do -12 st. C.  a poranki witają nas przymrozkiem.

Przyroda tętni swoim rytmem i nie przyśpieszyła zanadto. W związku z tym, mamy nadzieję, że tegoroczna wiosna będzie taką prawdziwą, jaka zdarza się niestety tylko co kilka lat, i że będzie nas cieszyła świeżą zielenią pąków i rozwijających się liści, kobiercami wiosennych kwiatów, trelami ptaków, jak również dłuższymi, coraz cieplejszymi i słonecznymi dniami.  Otoczenie wypięknieje.

Chociaż już teraz przylaszczki (mimo, że każda z nich kwitnie tylko 8 dni) wykorzystują czas kiedy do dna lasu dociera światło słoneczne i pięknie okrywają runo leśne.

Na nieśmiałe zawilce gajowe przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

A co z wiosną kalendarzową?

Kiedy ona się rozpoczyna? Tę  datę, znają wszyscy i jest ona niezmienna. Co roku wypada ona tego samego dnia. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej 2022 rozpocznie się 21 marca, w poniedziałek. 21 marca, to także dzień upamiętniający wkład i wartości lasów i leśnictwa dla świata, Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło go Międzynarodowym Dniem Lasów.

Co ciekawe, wiosna astronomiczna i kalendarzowa to nie jedyne "pierwsze dni" wiosny, które znamy. Rozróżnia się także m.in.:

  • wiosnę klimatologiczna (termiczna) - pierwszy jej dzień wypada, gdy średnia dobowa temperatura powietrza oscyluje pomiędzy 5 a 10 stopni,
  • wiosnę meteorologiczną - obejmuje miesiące: marzec, kwiecień i maj, oznacza to, że pierwszy jej dzień jest już za nami - był to 1 marca 2022,
  • wiosnę fenologiczną (przyrodniczą) – jej pierwszy dzień rozpoczyna się wraz z początkiem wegetacji roślin oraz kwitnienia przebiśniegów i krokusów.

 

A co Wy robicie w pierwszy dzień wiosny?

Czy macie na ten dzień jakieś szczególne plany?  Jeśli nie, wybierzcie się do lasu, parku, na łąkę i przywitajcie tę piękną porę roku w naturze. Bo tak naprawdę do nie daty, tylko pogoda jest tym wyznacznikiem, po którym czujemy, że wreszcie skończyła się zima.