Asset Publisher Asset Publisher

ROŚLINY O ODMIENNYM KOLORZE KWIATÓW

W lesie kwitnie obecnie wiele roślin na biało – różne gatunki gwiazdnic, przytulie wonne, czy konwalijki dwulistne. Jednak nie spodziewałam się zaobserwować niezapominajki o takim kolorze kwiatów.

Niezapominajki przedstawiać nie trzeba, bo z pewnością kojarzy ją każdy z nas. Najczęściej spotykanymi krajowymi gatunkami są niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) oraz błotna (Myosotis palustris). Jako przedstawiciele rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), rośliny te pokrywają drobne włoski. Właśnie do tej cechy nawiązuje jej łacińska nazwa, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „mysie uszko” i wskazuje na kształt oraz owłosienie liści.

Wizytówkę niezapominajek stanowią błękitne kwiaty z żółtymi osklepkami wewnątrz, choć niemal identyczne posiada inny rzadki gatunek rodzimej flory – ułudka leśna (Omphalodes scorpioides). Liczne odmiany niezapominajek są chętnie hodowane w ogrodach, gdyż nie należą do zbytnio wymagających. Oprócz roślin o błękitnych kwiatach, występują także rzadziej spotykane barwy – różowa oraz biała. Podczas ostatniego spaceru po Puszczy, moją uwagę przykuła niezapominajka właśnie o białych kwiatach.

Czy wiesz, że…
od 2002 roku w dniu 15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki promujące walory naszej rodzimej przyrody i przypominające o konieczności jej ochrony. Świetnie wpisuje się w majowy czas, kiedy na drzewach rozwijają się liście i rozkwitają liczne krzewy owocowe oraz rośliny zielne.

Innym gatunkiem, u którego występuje podobna zmienność kolorystyczna kwiatów – jest przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis). Ten zakwitający wczesną wiosną geofit, charakteryzuje się pięknymi niebiesko-fioletowymi kwiatami. Podobnie jak w przypadku niezapominajki, przy odrobinie szczęścia natrafić można czasem na rośliny o różowych, a rzadziej o białych kwiatach.

Kilka dni temu na terenie sąsiedniego Nadleśnictwa Hajnówka leśniczy leśnictwa Wilczy Jar, natrafił na inną florystyczną rzadkość – kwitnący na biało groszek wiosenny (Lathyrus vernus), który zazwyczaj ma fioletowy kolor (więcej informacji o tym gatunku można przeczytać tutaj).