Asset Publisher Asset Publisher

ROŚLINA O WIELU ZASTOSOWANIACH

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) to niesamowita roślina, która pomimo bardzo szerokiego zastosowania, często jest przez nas niezauważana lub traktowana nawet jak chwast.

Tę pospolitą roślinę możemy spotkać na terenie całego kraju, z wyłączeniem wyższych partii gór. Jest stałym elementem zarówno lasów liściastych, jak i wilgotnych łąk, ponieważ występuje w miejscach o różnym stopniu nasłonecznienia. Kwitnie od kwietnia do lipca i w ciągu tego czasu cieszy nasze oczy niebieskofioletowymi kwiatami.

            Bluszczyk kurdybanek nie tylko ładnie się prezentuje, to również zioło jadalne oraz lecznicze. Roślina ta ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie – można ją stosować w przypadkach:

  • zaburzeń układu pokarmowego – pomaga na niestrawność i przyspiesza przemianę materii. Pobudza także wydzielanie soków trawiennych,
  • przeziębienia – ma działanie bakteriobójcze, zmniejsza kaszel,
  • problemów z płucami – wspomaga ich oczyszczanie rozrzedzając zalegającą wydzielinę,
  • uszkodzeń skóry – działa regenerująco i przeciwzapalnie,
  • reumatycznych – jest stosowany jako dodatek do leczniczych kąpieli.

Aby wspomóc swój organizm w wyżej wymienionych schorzeniach, możemy przyrządzić zdrową, bluszczykową herbatkę, leczniczą nalewkę lub stosować zewnętrznie np. w formie okładów. Dzięki swoim walorom smakowym, kurdybanek ma również szerokie zastosowanie w kuchni – jako dodatek do sałatek, zup, sosów lub chociażby przyprawa do ziemniaków. W przeszłości, bluszczyk był używany w polskich potrawach identycznie jak obecnie pietruszka i był równie popularny.

W dawnych czasach, bluszczyk miał jeszcze jedno zastosowanie, o którym mało kto słyszał. Kiedyś rośliny tej używano podczas warzenia piwa. Na jego cześć, ówczesne karczmy (zwane też szynkami), w których sprzedawano ten napój, nazywano Gill-houses (po angielsku roślina ta znana była jako ground-ivy lub gill-over-the-ground). Ten stan rzeczy zmienił się w 1516 roku, kiedy to na terenie dzisiejszych Niemiec, uchwalono „Bawarskie Prawo Czystości”. Definiowało ono jednoznacznie składniki, które mogą być używane podczas warzenia piwa. W ten sposób kurdybanek ustąpił miejsca chmielowi. Ten trend dość szybko przeniósł się do krajów sąsiednich, co spowodowało chmielową rewolucję i odejście bluszczyka w zapomnienie. Dziś, gdy domowe browarnictwo przeżywa swoje złote czasy, dawne receptury otrzymały drugie życie. Wielu ludzi odnajduje stare przepisy i stara się je odtwarzać we własnych domach. Takie zainteresowanie tym tematem, przyczynia się nie tylko do pogłębienia naszej wiedzy na temat historii kulinarnej, ale również idealnie wpisuje się w pierwsze zdanie w/w dekretu z 1516 roku. Po przetłumaczenia na język polski, brzmi ono: „Jak latem i zimą, piwo warzyć i szynkować należy”.