Asset Publisher Asset Publisher

PTASIE PRZYSMAKI

Zimowe ferie i odpoczynek od szkoły nie muszą oznaczać przerwy w edukacji. W przyjemny sposób można spędzić wolny czas, jednocześnie ucząc się nowych rzeczy.

Tak też wyglądały zimowe zajęcia w Świetlicy Samorządowej w Siemianówce. Podczas spotkania, dzieci uczyły się nie tylko rozpoznawać gatunki ptaków, które często można zaobserwować przy naszych karmnikach, ale też dowiedziały się jak i czym należy je dokarmiać. Niektóre informacje wywołały zaskoczenie u części uczestników, jak np. fakt, że nie powinniśmy dokarmiać ptaków pieczywem, za to płatkami owsianymi już tak.

Po wstępie teoretycznym nadszedł czas na praktykę – samodzielne tworzenie kul z pokarmem dla ptaków. Za szkielet służyły nam zawieszone na lnianym sznurku świerkowe i sosnowe szyszki. Te były „oklejane” przez dzieci własnoręcznie przez nie wykonaną masą ze smalcu i mieszanki różnych nasion (m.in. słonecznika, owsa, pszenicy i prosa). Tak przygotowane „ptasie pyzy” powędrowały razem z dziećmi, by wzbogacić przydomowe karmniki.

Zachęcamy do samodzielnego tworzenia podobnych kul oraz mieszanek nasion dla ptaków dokłada instrukcja znajduje się tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=6jCaiAaiW3E). Pomogą im one przetrwać czas zimowego niedoboru ich naturalnego pokarmu, a nam zapewnią miłe towarzystwo ćwierkające pod oknami. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na ten krok, musimy regularnie wykładać pożywienie aż do końca zimy, kiedy to zejdą śniegi i w przyrodzie pojawi się więcej nasion i owadów, które zastąpią ptakom podawany przez nas pokarm.