Asset Publisher Asset Publisher

PRZYSZŁA WYCZEKIWANA WIOSNA

Właśnie dzisiaj przyszła do nas astronomiczna wiosna. Stała data obchodzenia pierwszego dnia wiosny kalendarzowej przypada na 21 marca, jednak termin ten nie zawsze pokrywa się z pierwszym dniem wiosny astronomicznej.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w momencie, gdy promienie słoneczne padają prostopadle na równik i kiedy dzień zaczyna być dłuższy od nocy. Kończy się w momencie nastąpienia przesilenia letniego. Ciekawostką jest fakt, że z biegiem lat coraz wcześniej będzie przypadać termin astronomicznego początku wiosny. Jutro przyjdzie wiosna kalendarzowa, choć w tym roku wiosna zapukała do lasu już znacznie wcześniej. Dla odmiany wiosna klimatyczna zaczyna się, gdy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Czy teraz trwa jeszcze przedwiośnie, czy to już prawdziwa wiosna?

W połowie lutego można było cieszyć oczy kwitnącymi przylaszczkami, teraz otwierają się pierwsze zawilce i inne geofity. Niektóre z wawrzynków są w tym roku obsypane wyjątkowo licznymi kwiatami, wręcz trudno od nich oderwać wzrok. Kilka dni temu w okolicach Puszczy zaobserwowaliśmy pierwsze bociany. Teraz z niecierpliwością wyczekujemy powrotu kolejnych ptaków: jerzyków, jaskółek, wilg, orlików… A jeśli będziemy obserwować wiosenne niebo, to oprócz powracających ptaków, nocą możemy poprzyglądać się świetnie widocznej Wenus.