Asset Publisher Asset Publisher

PRZEDSZKOLAKI Z HAJNÓWKI OBCHODZĄ DZIEŃ WILKA!

Zima to czas, kiedy najłatwiej zobaczyć w lesie wilcze tropy. Co jednak zrobić, kiedy staniemy z drapieżnikiem oko w oko? Czy trzeba się bać tych pięknych zwierząt? Dzieci z przedszkola nr 5 w Hajnówce już znają odpowiedzi na te pytania.

Puszcza Białowieska to ostoja nie tylko żubrów, jeleni czy rysiów. Tereny te zamieszkują również wilki. Ze względu na duże terytoria oraz migracje osobników, ciężko jest podać dokładną liczebność tego drapieżnika. Według szacunków, na terenie Puszczy Białowieskiej występuje od 3 do 5 rodzinnych stad, zwanych watahami. Puszcza Białowieska to ostoja nie tylko żubrów, jeleni czy rysiów. Tereny te zamieszkują również wilki. Ze względu na duże terytoria oraz migracje osobników, ciężko jest podać dokładną liczebność tego drapieżnika. Według szacunków, na terenie Puszczy Białowieskiej występuje od 3 do 5 rodzinnych stad, zwanych watahami.

Czy powinniśmy obawiać się tych zwierząt podczas spacerów po lesie?
W żadnym razie! Wilki, pomimo wielu niesławnych przymiotów oraz legend, wcale nie są takie straszne! O tym dowiedziały się dzieci z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, podczas Dnia Wilka. Oglądając przedstawienie o Czerwonym Kapturku i Przyjaznym Wilku, biorąc udział
w różnych „wilczych” zabawach, czy słuchając bajki o Wilczku Nosku, dzieci od razu polubiły te zwierzęta i z zainteresowaniem przysłuchiwały się ciekawostkom dotyczących ich życia. Dowiedziały się, że wilki nie atakują ludzi, więc nie trzeba się ich obawiać, gdy w trakcie przechadzki po lesie, pokażą nam się przecinając leśną drogę. Zamiast tego, przypatrzmy im się dobrze - w końcu nie każdy będzie miał tyle szczęścia, by podziwiać te piękne zwierzęta w ich naturalnym środowisku.