Asset Publisher Asset Publisher

POWROTY ORLIKÓW

Już w ostatni czwartek niektórzy szczęśliwcy zaobserwowali pierwsze orliki wracające do Puszczy!

Pierwsze orliki krzykliwe powróciły ze swoich zimowisk w południowej Afryce, po przebyciu niemal 10 tysięcy kilometrów! Te interesujące ptaki możemy często zaobserwować latające nad Puszczą, zazwyczaj w pobliżu cieków wodnych i łąk. Orliki można łatwo rozpoznać po prostokątnym kształcie skrzydeł i wystających „palczastych” lotkach oraz zaokrąglonym ogonie. Podobny kształt skrzydeł ma bielik, ale można go łatwo odróżnić od orlików po klinowatym ogonie.

Na terenie Puszczy Białowieskiej możemy obserwować orliki krzykliwe, (Clanga pomarina) choć szczęściarze mogą czasami także wypatrzeć pojedyncze orliki grubodziobe (Clanga clanga). Orliki krzykliwe mają około 50 rewirów w polskiej części Puszczy Białowieskiej, a przy ich gniazdach tworzone są strefy ochronne, aby nie zakłócać spokoju. Za to po białoruskiej stronie Puszczy lęgną się także orliki grubodziobe, które w Polsce gnieżdżą się jedynie nad Biebrzą. Przez to, że oba gatunki są ze sobą blisko spokrewnione, zdarzają się także pary mieszane, których efektem są hybrydy o pośrednich cechach. Co ciekawe – w znacznej większości par samica jest orlikiem grubodziobym, a samiec orlikiem krzykliwym.

Wkrótce będziemy mogli obserwować wspaniałe widowisko – toki orlików. Ich akrobatyczne popisy lotnicze wyglądają naprawdę imponująco! Ten spektakl będzie trwał kilka dni, a potem przyjdzie czas wysiadywania jaj i oczekiwania na potomstwo.

Nadleśnictwo Browsk wraz z innymi nadleśnictwami z Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej brało udział w projekcie „Ochrony orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000”, więcej informacji dostępnych jest tutaj.