Asset Publisher Asset Publisher

Powiew wiosny.

Czujecie już wiosnę? Choć trochę? Choć chwilami? Zaczyna się wspaniały czas wiosennego odrodzenia przyrody.

Wiosna już blisko.

Obserwowaniem „przyrodniczych” pór roku zajmuje się fenologia,  czyli nauka o  sezonowych zmianach w naturze. Na podstawie obserwacji fenologicznych ustala się tzw. specjalny, biologiczny kalendarz służący w naszym codziennym życiu do planowania i realizacji wielu prac, np. w rolnictwie lub leśnictwie. Na ogół nie zgadza się on z astronomicznymi porami roku.  Ale najczęściej odchyłki są minimalne.

Drzewa w lasach liściastych jeszcze przez jakiś czas pozostaną bez zielonego listowia, lecz za to trochę mozolnie i leniwie ale już pojawiają się pierwsze rośliny runa leśnego.

W Puszczy Białowieskiej, a więc i w Nadleśnictwie Browsk, już obserwujemy nieśmiało wydobywające się pierwsze i najwcześniejsze fioletowo-niebieskie główki pięknych wiosennych kwiatów – przylaszczki poczuły wiosenną pogodę. Nie tylko one, kwitnie również wawrzynek wilczełyko. Ciepły okres zimy pobudził kwiaty tego krzewu, które wyrastają bezpośrednio z pędów (zjawisko kauliflorii, typowe dla roślin tropikalnych np.: kakaowca i judaszowca, bardzo rzadkie w środkowo-europejskiej florze). Ważne źródło nektaru i pyłku na przedwiośniu dla trzmieli i motyli cytrynków oraz rusałek.

Możemy śmiało mówić o przedwiośniu, które dając nam w prezencie te pierwsze wiosenne kwiaty, wzbudza chęć do aktywniejszego życia i lepszego, w sensie emocjonalnym, postrzegania otaczającej nas przyrody.