Asset Publisher Asset Publisher

POSZUKIWANIA ROSOCH

Przed rozpoczęciem sezonu na poszukiwanie zrzutów jeleni, zapaleni amatorzy poroży robią rozpoznanie terenu w celu zlokalizowania chmar jeleni. Ułatwi to w późniejszym okresie znalezienie pojedynczej tyki lub co lepszej pary.

Poszukiwanie rosoch łosia nie ma aż tak wielu zwolenników jak poroży jelenia – dlaczego? Pomimo, że zrzut łosia może być znacznie cenniejszy niż jelenia, to szansa na jego znalezienie jest mniejsza, z powodu ich niższej liczebności względem jeleni. Okres od późnej jesieni stanowi idealny czas kiedy możemy „podnieść” coś większego – właśnie wtedy samce łosia (byki) najintensywniej zrzucają rosochy.

Najatrakcyjniejszy znaleziskiem są łopaty, które noszą łopatacze, choć bardziej rozgałęzione poroże badylarza to także nie lada gratka. Dzięki mozaice siedlisk, łoś doskonale czuje się w Puszczy. W większości przypadków możemy go spotkać na terenach podmokłych, borach wilgotnych, lasach bagiennych, olsach, brzezinach, czy zaroślach wierzbowych. W poszukiwaniu łosiowych skarbów warto wybrać się właśnie w takie miejsca. Choć trzeba poświęcić trochę czasu na ich znalezienie, to nagroda z pewnością zrekompensuje włożony trud – nawet jeśli będzie to zeszłoroczny lub starszy zrzut.

Jednocześnie pamiętajmy aby zachować szczególną ostrożność i bezpieczeństwo podczas wypraw do Puszczy, a poruszając się po lesie zachowajmy ciszę, aby nie płoszyć zwierząt.