Asset Publisher Asset Publisher

Pojawiły się już pierwsze motyle – wiosna blisko.

Słusznie powiada się, że pierwsza jaskółka wiosny nie czyni. Bo skąd może wiedzieć, jaka jest w Polsce pogoda, skoro zimuje w Afryce? Motyl znacznie lepiej sprawdza się w roli zwiastuna wiosny.

Najwcześniej, zwykle w kwietniu, budzą się ogniście żółte samce latolistków cytrynków i ich zielonkawe partnerki. Ze stany diapauzy wyrywają je promienie przedwiosennego słońca. Wystarczy kilka cieplejszych dni (temperatura ok 15 st. C), żeby wiadomość o nadejściu wiosny przedostała się pod warstwę zeschniętych liści, w których cytrynki zimują najczęściej.

Leśnicy z Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach zaobserwowali już pierwsze w tym roku cytrynowe motyle. Łatwo je zauważyć ponieważ ich żółty kolor rzuca się w oczy wśród pozimowych szarości. Ponadto, to jedyny gatunek z tych wczesnowiosennych, którego samce patrolują teren w poszukiwaniu samic. 

Latolistka spotkać można na osłoniętych od wiatru, nasłonecznionych drogach leśnych i polanach. Motyle chętnie siadają na nagrzanej ziemi lub na pniach drzew.

Zachęcamy do obserwacji tych kolorowych owadów – zwłaszcza wiosną. Jest to nie tylko przyjemność wizualna ale również obserwacje te dostarczają bardzo cennych danych, ponieważ owady te bardzo czule reagują na to, co się dzieje w środowisku.