Asset Publisher Asset Publisher

Po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W całym kraju 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

71 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia.

Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierzom Wyklętym i ich niezłomnej walce złożono hołd w dniu wczorajszym na terenie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Msza święta w Kościele Rzymskokatolickim p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce zainicjowała uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Następnie zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą przy kościele parafialnym - Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, która swe życie oddała za wolną Polskę. Obchody honorowym patronatem objął Pan Andrzej Nowak – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Wśród obecnych nie zabrakło osób, które przybyły z daleka, by uczcić pamięć bohaterów: m.in.: Panowie Jarosław Zieliński i Dariusz Piontkowski (posłowie na Sejm RP), przedstawiciele służb mundurowych w Województwa Podlaskiego, przedstawiciele samorządów, Nadleśniczowie z terenu RDLP w Białymstoku czy Ekologicznego Forum Młodzieży.  Uroczystego charakteru tego wydarzenia dodała również obecność Pocztu Honorowego oraz Pocztu Chorągwi Wojsk Lądowych 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Następnie uczestnicy obchodów przejechali pod siedzibę Nadleśnictwa Browsk, gdzie zgromadzonych przywitał ksiądz Tomasz Duszkiewicz oraz wygłoszone zostały przemowy, jak i złożono kwiaty. Jakże inne mogło by być miejsce upamiętnienia tego wydarzenia, jak nie pomnik dzielnej sanitariuszki „Inki”, który znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa – w pobliżu Jej miejsca urodzenia. Rzeźba ta powstała w 2017 roku z inicjatywy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – Pana Andrzeja Nowaka.

Ten dzień jest szczególną okolicznością, w której rzucamy światło na wyklęte i przemilczane bohaterstwo młodego, wojennego pokolenia.