Asset Publisher Asset Publisher

Pierwszy dzień jesieni - 23 września.

Jesień – jedna z czterech głównych pór roku w przyrodzie w strefie klimatu umiarkowanego, a więc na naszej szerokości geograficznej jest czasem kiedy przyroda pomału zwalnia i przygotowuje się w pewnym sensie do odpoczynku. Za klimatyczny początek jesieni uważa się taki okres w roku, w którym temperatura powietrza waha się pomiędzy 5, a 15 stopni Celsjusza.

Kalendarzowa jesień rozpoczyna się zatem w  dnia 23 września, kiedy to ma miejsce  tzw. równonoc jesienna, a więc długość dnia od wschodu do zachodu słońca jest równa długości nocy od zachodu do wschodu. Nazywamy ten dzień dniem przesilenia jesiennego, który w dawnych kulturach był szczególnie świętowany, jak każdy przy zmianie pór roku.

Tego roku  jesień nie czekała w kolejce na swój czas. Przyszła właśnie wtedy, kiedy powinna, a może nawet trochę wcześniej…

Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą z dnia na dzień średnią dobową oraz często najwyższym w skali roku opadem atmosferycznym ( o tym przekonujemy się już od tygodnia, ponieważ świadczą o tym najbardziej znane owoce jesieni - grzyby).

Jesień to czas kiedy zarówno ludzie,  zwierzęta oraz rośliny przygotowują się pomału  do zimy. A ta wg. prognoz meteorologów rosyjskich i niemieckich ma podobno być zimą „stulecia".  Trzymajmy się zatem ciepło.