Asset Publisher Asset Publisher

Orientacja w lesie

Nawigacja w lesie nie zawsze musi działać, przez brak zasięgu lub rozładowany telefon. Co w takiej sytuacji zrobić skoro nie widzimy kropeczki na mapie „tu jesteś”?

Lasy na terenie całej Polski są podzielone na powierzchnie zwane oddziałami. W przypadku Puszczy Białowieskiej podział wprowadzony został za czasów carskich i funkcjonuje aż do dziś. Oczywiście po pewnych modyfikacjach. Co ciekawe, system podziału został oparty na jednostce długości - wiorsta, która równa się 1066,8 metra. Od nazwy tej miary pochodzi określenie unikalnego w Polsce podziału wiorstwowego.

Cały teren Puszczy podzielony jest na kwadraty o bokach około 1x1 kilometra. Nałożone względem kierunków świata, to oznacza, że linie oddziałowe prowadzą w kierunku wschód–zachód albo północ-południe. Dodatkowo każdy z sektorów podzielony jest na ćwiartki o boku około 500x500 metrów, oznaczone A (górna lewa), B (górna prawa), C (dolna lewa), D (dolna prawa). W terenie w południowo-zachodniej części oddziałów znajdziemy słupek z symbolami po czterech stronach. Wskazują na numer oddziału i kierunek, w którym się rozciąga.

Dzięki tej wskazówce odnajdziecie się na każdej mapie i bezpiecznie wrócicie do domu. A przed wyprawą by poznać piękne zakątki naszego Nadleśnictwa Browsk, warto zaplanować wycieczkę sprawdzając dostępne szlaki na stronie czaswlas.pl oraz spakować najpotrzebniejsze rzeczy takie jak mapa i kompas.