Asset Publisher Asset Publisher

Opiętek, nazwijmy go jarzębinowym, nowy gatunek bogatka dla Puszczy Białowieskiej.

Chrząszcze z rodziny bogatkowatych (bogatki - Buprestidae), to jedne z najpiękniejszych owadów występujących na Ziemi. Właśnie ich nazwa odzwierciedla tę niezwykłość. To naprawdę wyjątkowe przyrodnicze klejnoty – żywa biżuteria natury.

Kilkanaście tysięcy gatunków występujących na świecie stanowi niezaprzeczalną różnorodność kolorów, blasku, wzoru i kształtów tych sześcionogów. Niektóre są piękniejsze od tęczy. Większość ich ubarwienia nie zależy od barwników zawartych w ciele, ale od rozpraszania padającego na nie światła. Są to tzw. barwy interferencyjne. Poniżej przykład  przedstawicieli tej rodziny; pierwszy – gatunek z Jawy, drugi – nasz rodzimy (źródło: Wikipedia)

                                                                                                                            

W Puszczy Białowieskiej stwierdzono występowanie ponad 50 gatunków, na ok. 80 występujących w Polsce. Ostatnim ze stwierdzonych i nowym dla Puszczy Białowieskiej jest poszukiwany przez entomologów od lat, a znaleziony w 2018 roku w Nadleśnictwie Browsk opiętek (Agrilus mendax). Dotychczas nie miał on polskiej nazwy, ale z racji tego, iż jego larwa rozwija się na jarzębinie, można go nazwać opiętkiem jarzębinowym.

Opiętki to spora grupa niewielkich bogatków, które w znacznej większości są  „przypisane” do jednej rośliny żywicielskiej. Zwykle są to drzewa, krzewy, ale także rośliny zielne. Niektóre gatunki tych chrząszczy  mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia drzew, o ile rozmnożą się w nadmiarze. W języku leśnym nazywa się je szkodnikami.

Nasz 9-cio milimetrowy bordowy opiętek z powodu wielkiej rzadkości nie jest ważny dla gospodarki leśnej, ale za to stanowi bardzo istotne ogniwo wzbogacające różnorodność biologiczną lasów Puszczy.

Odkrywcą owada jest Pan Jerzy Ługowoj  - leśnik z Nadleśnictwa Browsk. Od 1972 roku, a więc od czasów szkoły średniej zamiłowany entomolog zajmujący się przede wszystkim grupą chrząszczy, szczególnie z rodziny kózkowatych, bogatkowatych i  przekraskowatych. Przez dziesięciolecia zgromadził dużą kolekcję owadów, która służy przede wszystkim celom naukowym i edukacyjnym. Część tej kolekcji oddał do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdzie znajduje się ogromny naukowy zbiór owadów z całego świata. Członek Polskiego i Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego.  Od wielu lat corocznie odbywa wyprawy do różnych rejonów świata, głównie w celach entomologicznych, w których towarzyszą mu przyjaciele „Owadziarze”.