Asset Publisher Asset Publisher

Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej - Puszcza Białowieska - Nadleśnictwo Browsk.

I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było – któż tego nie wie…

Zima  przysparza wiele trudu zwierzętom ( szczególnie gdy śniegu jest dużo). Aby zaspokoić głód, a przy tym nie stracić zbyt wiele i tak nadszarpniętej już energii, muszą się naprawdę natrudzić. Mimo to puszczańskie Nadleśnictwa nie dokarmiają zwierzyny corocznie, bowiem każdy gatunek wykształcił swój sposób na przetrwanie i nie należy ingerować w jego środowisko naturalne. Dokarmianie zwierzyny odbywa się tylko wtedy, gdy zima jest bardzo mroźna i długa, a gruba pokrywa śniegu utrzymuje się przez wiele miesięcy.

( Dokarmiamy jednak żubry, m.in. po to, by przywabić je do kamery …)

Przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, który przypada na dzień 11.02.2016 r. warto sobie odpowiedzieć na wydawać by się mogło nikogo nie zastanawiające pytania, a jednak….

  1. Czy nadleśnictwa potrzebują pomocy ze strony osób prywatnych w dokarmianiu zwierząt? Czy pomoc ludzka jest zwierzętom niezbędna? Czy idąc do lasu też trzeba zabrać coś ze sobą dla mieszkańców lasu?

           Nadleśnictwa nie potrzebują pomocy ze strony ludzi w dokarmianiu zwierząt.

  1. Czy można samemu dokarmiać zwierzęta?

           Samemu nie należy dokarmiać zwierząt żyjących w swoim naturalnym środowisku. Przede wszystkim ze względu na stałe zlokalizowanie miejsc dokarmiania zwierzyny, które leśnicy od lat wykorzystują. Miejsca takie nie mogą być zlokalizowane w pobliżu upraw i młodników ze względu na szkody, które z pewnością zwierzyna by spowodowała. Bardzo duże znaczenie ma regularność dokarmiania w stałych, znanych zwierzynie miejscach. Ma to duże znaczenie w przypadku dzików, które przy grubej pokrywie śnieżnej mają trudność z przemieszczaniem się na duże odległości. Tracą przy tym bardzo dużo energii, co zimą jest niewskazane.

  1. Czym można karmić zwierzęta i jakie?

           Zwierzęta można karmić tylko w porozumieniu i obecności leśnika lub zarządcy obwodu  czyli koła łowieckiego lub doświadczonego myśliwego.

  1. Planując wyprawę do lasu, za największą atrakcję uważa się spotkanie dzikiego zwierza. A podpatrzenie jak je coś, co mu się podrzuciło jest wielką frajdą. Czy młodzież szkolna może dokarmiać zwierzęta?

          Oczywiście, ale tylko w porozumieniu z nadleśnictwem lub kołem łowieckim. Organizowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej, gdzie leśnik prowadząc zajęcia omówi jak należy dokarmiać zwierzynę, a młodzież w ramach zajęć może czynnie uczestniczyć w zajęciach. Terenowych.

Trzeba do nas wcześniej zatelefonować i ustalić szczegóły wycieczki.

Wiedząc już jak, i czy w ogóle dokarmiać zwierzynę, życzymy wszystkim odwiedzającym leśne ostępy Nadleśnictwa Browsk udanego podglądania przyrody.