Asset Publisher Asset Publisher

OBCHODY 76 ROCZNICY ŚMIERCI DANUTY SIEDZIKÓWNY „INKI”

W sobotę 27 sierpnia na terenie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach odbyły się uroczystości związane z 76 rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”.

Danuta Siedzikówna, pseudonim "Inka", sanitariuszka 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, zamordowana 28 sierpnia 1946 r. przez sowieckiego okupanta. Dziś jest jednym z symboli Żołnierzy Wyklętych.

Życie „Inki” związane jest z Podlasiem, urodziła się 3 września 1928 r. w Guszczewinie, do szkoły powszechnej uczęszczała w Narewce. W 1943 r. wstąpiła do AK, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki pracując jako kancelistka w nadleśnictwie.

W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa za kontakty z oddziałami AK. Wkrótce po aresztowaniu została brawurowo odbita z rąk komunistów przez oddział 5. Brygady Wileńskiej dowodzonej przez znanego Żołnierza Wyklętego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Nie mając wielkiego wyboru, została sanitariuszką w jednym ze szwadronów. Wraz ze swoim oddziałem przeniosła się na Pomorze, gdzie uczestniczyła w akcjach bojowych.

Została aresztowana w Gdańsku 20 lipca 1946 r. Mimo brutalnego śledztwa, nie zdradziła żadnych informacji o swych współtowarzyszach. Odmówiła jakiejkolwiek współpracy i nie zdecydowała się nawet podpisać listu do prezydenta Bieruta z prośbą o łaskę, do końca deklarując, że walczyła o słuszną sprawę.

Uroczystość została zorganizowana przez Parafię p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce, Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach oraz Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Obchody rozpoczęły się w parku przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk gdzie znajduje się powstały z inicjatywy Lasów Państwowych pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”. Delegacje honorowe oddały cześć „Ince” składając kwiaty pod Jej pomnikiem.

Kolejną częścią obchodów była uroczysta Msza Święta w intencji Danuty Siedzikówny „Inki” i Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK, która odbyła się w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce. Także w tym miejscu, pod tablicą upamiętniającą „Inkę”, odbyła się modlitwa oraz zostały złożone kwiaty.

Po Mszy Świętej odbył się spektakl: „Grypsy z celi śmierci” Słowno-muzyczne wydarzenie poświęcone pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego; wystąpili: MARCIN KWAŚNY/słowo, MARCIN ŚWIDERSKI/saksofon.