Asset Publisher Asset Publisher

NASTROSZ LIPOWIEC

Spacerując po lasach i parkach naszą uwagę przykuwają najczęściej ciekawe gatunki roślin, ptaków i ssaków. Warto czasem też jednak bardziej zagłębić się również w świat owadów.

Choć te małe zwierzęta nie zawsze zwracają naszą uwagę pod kątem ciekawego wyglądu, to mnogość ich gatunków oraz ciekawa biologia sprawiają, iż mogą one zafascynować niejednego obserwatora przyrody.

            Według różnych szacunków i publikacji naukowych, w Polsce żyje ok. 30 000 gatunków owadów, z czego ok. 3 000 stanowią motyle, z czego większość to motyle nocne. Do takiej grupy należy też nastrosz Lipowiec (Mimas tiliae), który pospolicie występuje na terenie całego kraju. Najczęściej możemy spotkać go w parkach, ogrodach czy alejach,
w których dominują drzewa liściaste. Choć, jak sama nazwa wskazuje, jest to owad związany przede wszystkim z lipami, charakterystyczne, zielone gąsienice można spotkać też na innych gatunkach, takich jak: brzozy, dęby, jesiony czy olsze (na zdjęciu gąsienica na jarzębie szwedzkim). 

Od późnej wiosny do lata możemy obserwować też dorosłe osobniki. Najlepszą porą do tego jest noc, gdyż to wtedy są one najbardziej aktywne. W ciągu dnia, motyle to odpoczywają na korze drzew, co przy ich umaszczeniu sprawia, że trzeba bardzo mocno wytężać wzrok, aby je zauważyć.

Zwracajmy zatem uwagę na otaczające nas owady – ich świat może być dużo ciekawszy, niż sądziliśmy do tej pory.