Asset Publisher Asset Publisher

NAJKRÓTSZY DZIEŃ W ROKU JUŻ ZA NAMI

Pomimo ponurej aury za oknem i kapiącego deszczu rozpuszczającego śnieg, powinniśmy zachować optymizm – już od dzisiaj dzień będzie się wydłużał.

Przesilenie zimowe stanowi ruchomą datę w kalendarzu, ale to właśnie wczorajszy dzień – 21 grudnia – był najkrótszy spośród wszystkich w 2022 roku. Od dzisiaj dnia przybywa i tak, aż do przyszłorocznego przesilenia letniego, czyli 20 czerwca 2023 roku.

W zależności od naszej lokalizacji na terenie kraju, godzina wschodu i zachodu słońca różni się od siebie. Na wschodzie słońce wstaje wcześniej niż na zachodzie, przez co mieszkańcy Szczecina witają dzień niemal o 40 minut później niż w Białymstoku. Dzięki swojemu położeniu Puszcza Białowieska jest jednym z miejsc, gdzie najwcześniej wschodzi słońce na terenie naszego kraju.

Zgodnie z pomiarami zleconymi w 2003 roku przez Urząd Morski w Gdyni, najdalej wysunięty na północ punkt linii brzegowej Polski jest zlokalizowany w Jastrzębiej Górze. Miejsce to znajduje się ponad 5 m dalej na północ niż sławny Przylądek Rozewie i zostało nazwane „Gwiazdą Północy”. Właśnie tutaj wczorajszy dzień był najkrótszy w całym naszym kraju, natomiast najdłużej trwał przy granicy z Ukrainą – na bieszczadzkim Szczycie Opołonek, który stanowi najdalej na południe wysunięty punkt Polski.