Asset Publisher Asset Publisher

MODRACZEK NAD ZALEWEM SIEMIANÓWKA!

Tego jesiennego dnia nikt nie spodziewał się na obozie aż takich ornitologicznych rarytasów – po raz ósmy modraczek został stwierdzony w Polsce, drugi raz – na Podlasiu.

W dniu 11 października młody osobnik modraczka (Tarsinger cyanurus) wpadł w sieci ornitologiczne na terenie Akcji Siemianówka. Był to drugi w historii tej akcji odłowiony modraczek, poprzedni pojawił się tam dokładnie 10 lat temu (16.10.2007 r.).

Tego podobnego do rudzika przedstawiciela rodziny muchołówkowatych, nie sposób pomylić z żadnym innym gatunkiem. Pierwszą cechą wyróżniającą są niebieskawe sterówki (pióra ogona). Pomimo, że odłowiony na Akcji Siemianówka modraczek był osobnikiem młodocianym, intensywność ubarwienia piór jego ogona była imponująca. Trzeba mieć jednak świadomość, że przy zestawieniu z dorosłym samcem, u którego podczas sezonu lęgowego głowa, wierzch ciała i kuper są intensywnie niebieskie, wypadłby z pewnością blado. Jednak nas ten młody modraczek zachwycił, bo była to wyjątkowa możliwość obejrzenia przedstawiciela tego gatunku z bliska. Ten rzadko spotykany w Polsce ptak zamieszkuje chłodniejsze rejony: od Finlandii poprzez Rosję, aż do Azji – Mongolii, Chin i Japonii, a zimuje w południowej i południowo-wschodniej Azji. Złapany na akcji modraczek musiał nieco pobłądzić.

Akcji Siemianówka serdecznie gratulujemy i czekamy z niecierpliwością na kolejne ptasie rzadkości!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć modraczka na profilu facebookowym Akcji Siemianówka.