Asset Publisher Asset Publisher

Mieszkańcy lasu w zimowej porze.

Zima - pora, gdy niektóre gatunki zwierząt nie są w stanie funkcjonować w niskich temperaturach, dlatego każde z nich na swój własny sposób zabezpieczyło się wcześniej przed zimnem.

" (...) Idzie zima, sen zimowy jest krzepiący, smaczny, zdrowy. (...)"

„Miś” Czesław Janczarski

 

I o tym właśnie Przedszkolaki z Hajnówki z grupy „wiewióreczek” i „żabek” dowiedziały się na zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w Nadleśnictwie Browsk.  

Gdy Dzieci tylko usłyszały hasło „sen zimowy”, pierwszym zwierzęciem, jakie przyszło im na myśl był oczywiście niedźwiedź. Dlatego też od misia właśnie zaczeliśmy poznawanie ssaków, które przesypiają zimę. Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami. W skupieniu obejrzały prezentację o perypetiach leśnych zwierzątek, dzięki czemu pięknie odpowiadały na pytania dotyczące treści. Następnie Przedszkolaki z dużym zapałem i ciekawością przystąpiły do wypełniania kart pracy.

Uzbrojeni w wiedzę wyszliśmy na spacer do zimowej puszczy. Mam nadzieję, że ta krótka lekcja rozbudziła wewnętrzną ciekawość Dzieci dotyczącą tego tematu.

Okres przedszkolny jest ważnym, jeśli nie najważniejszym etapem życia człowieka i chcąc podkreślić ten fakt, przytoczmy słowa Roberta Fulghuma: "Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym, jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat".