Asset Publisher Asset Publisher

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ

Już po raz 20-ty obchodzimy w maju to wyjątkowe przyrodnicze święto. Nie oznacza to jednak, że Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej świętujemy dopiero po raz 20-ty…

Święto to zostało ustanowione już w 1994 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i upamiętniało przyjęcie konwencji o różnorodności biologicznej w dniu 29 grudnia 1993 roku. Przez następnych sześć lat obchody odbywały się właśnie pod koniec grudnia, jednak w 2000 roku zalecono zmianę daty obchodów na majowy termin. Przyczyną podjęcia takiej decyzji było nagromadzenie innych okazji do świętowania pod koniec roku kalendarzowego, co utrudniało uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej. Data ta jednak nie jest przypadkowa – właśnie 22 maja 1992 roku odbyła się konferencja w Nairobi, kiedy grupa robocza Programu Środowiskowego ONZ ukazała efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności. Co roku ogłaszany jest inny temat przewodni obchodów tego przyrodniczego święta, a tegoroczny brzmi „Rozwiązania są w przyrodzie”.

Oprócz corocznego obchodzenia tego święta, staramy się na bieżąco prezentować Państwu naszą wyjątkową różnorodność biologiczną. Nadleśnictwo Browsk, obok Białowieskiego Parku Narodowego i Nadleśnictw Hajnówka oraz Białowieża, jest zarządcą wyjątkowo cennego obszaru, jakim jest Puszcza Białowieska. Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo liczne artykuły opisujące interesujące gatunki zwierząt, roślin, czy grzybów, jak i procesy, które zachodzą w lesie. Staramy się, aby teksty były napisane w przystępny sposób i zawierały ciekawostki. Szczególnie zachęcamy do przeczytania cyklu artykułu o sowach oraz o ssakach Puszczy Białowieskiej.