Asset Publisher Asset Publisher

MARATONY KRESOWE

Na terenie Nadleśnictwa Browsk po raz kolejny mieliśmy zaszczyt udostępnić szlaki Puszczy Białowieskiej dla cyklicznego rajdu rowerowego pt. „Maratony Kresowe”, który organizowany jest przy współpracy z Gminą Narewka. Fani dwóch kółek mogli  poczuć na własnej skórze jak i w nogach co oznacza przejazd puszczańskimi ścieżkami. Trasa przebiegała głównie  przez tereny naszego nadleśnictwa.

Przygotowania do rajdu trwały już od kilku dni, ponieważ powalone i połamane drzewa, które zamarły w wyniku gradacji kornika drukarza, utrudniały wytyczenie trasy maratonu przez najciekawsze fragmenty lasu.

Odpowiednie oznakowanie trasy za pomocą strzałek pozwalało sprawnie ją pokonać bez zastanawiania się w którą stronę trzeba się kierować. Dzięki pomocy Policji, Straży Leśnej, Straży Granicznej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej uczestnicy mogli czuć się bezpiecznie ponieważ najbardziej newralgiczne punkty były obstawiane właśnie przez powyższe służby. Zapewniono  w ten sposób bezpieczny przebieg wyścigu oraz kierowanie ruchem pojazdów silnikowych.

Dzięki dzikim puszczańskim warunkom maratończycy mogli wykazać się siłą i uporem. Rywalizacja toczyła się na najwyższym poziomie. Nie obyło się bez kolizji, jak to bywa przy rywalizacji o podium, ale na szczęście było to niegroźne zderzenie niewymagające interwencji medycznej.

W maratonie brało udział ponad 300 uczestników. Cały impreza była podzielona na kilka kategorii wiekowych. Uczestniczyły również Panie z klubu SENIOR+, które w ramach rozgrzewki przyjechały rowerami do Narewki aby następnie wziąć udział w tym wydarzeniu.

Podczas uroczystości wręczenia nagród zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale jak i upominki z rąk Wójta Gminy Narewka oraz przedstawiciela Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach.

Bardzo się cieszymy, ze zainteresowanie tą dyscypliną jest tak duże wśród startujących jak i odwiedzających nas turystów - co można zauważyć codziennie na szlakach turystycznych.  Mamy nadzieję, że w następnym roku będziemy mogli również uczestniczyć w kolejnej, jeszcze większej imprezie.