Asset Publisher Asset Publisher

Listopad – jedenasty miesiąc roku.

Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima.

Pod koniec miesiąca drzewa stoją już nagie, a gruby dywan  liści pokrywa ziemię i szeleści pod nogami.

Rośliny zielne też przygotowują się do zimowego spoczynku. Ich nadziemne zielone części obsychają, wycofując substancje pokarmowe do narządów spichrzowych, ukrytych pod ziemią - bulw i cebul. Na tych podziemnych pędach już w jesieni formują się pąki, w których ukryte są zawiązki kwiatów. Pod ciepłym przykryciem z opadłych liści, a później i śniegu, czekają one nadejścia wiosny, aby jak najwcześniej rozwinąć się i zakwitnąć.

Jesień w swojej wszechobecności,  jakby ominęła lasy iglaste – tu nadal króluje zielony parasol.  Właśnie teraz dojrzewają ostatnie szyszki sosen, świerków a także ostatnie szyszkojagody jałowca.

W ciągu listopada ustala się wśród fauny leśnej porządek zimowy.

Ogromna większość zwierząt bezkręgowych znajduje się w stanie snu zimowego.

U dzików trwa okres rui tzw. huczki.

Jeż zapada w sen zimowy, w którym pozostanie do wczesnej wiosny.

Ptasia ferajna nie zimująca u nas w większości już odleciała.

Kończą się przeloty żurawi, gęsi i drozdów. Odlatuje rudzik. Jego odlot trwa długo, a pojedyncze osobniki pozostają u nas do zimy.

Pod koniec miesiąca są już na miejscu te gatunki, które przylatują do nas na zimę z północy (myszołowy włochate) i ze wschodu (gile, jemiołuszki).

Na polach widać stada wron, gawronów i kawek.

Przez cały listopad ciągnie się rójka piędzika przedzimka. 

O zmroku można wówczas spotkać samce tych motyli latające wśród drzew liściastych.

Powoli zbliża się do nas zima.

Listopad jest swoistym łącznikiem pomiędzy jesienią a zimą, tego miesiąca zwykle na termometrach obserwujemy kilka stopni powyżej zera w dzień i prawdopodobnie taka tendencja utrzyma się już do końca miesiąca. Stąd też zalecamy przyzwyczajenie się do trudnych warunków atmosferycznych, z którymi zapewne będziemy się zmagać przez najbliższych kilka miesięcy.