Asset Publisher Asset Publisher

LEŚNICY POMAGAJĄ ŻUBROM

Zima zbliża się wielkimi krokami. Jest to czas, w którym leśnicy muszą szczególnie zatroszczyć się o żubry.

Puszcza Białowieska większości z nas kojarzy się z żubrem. Nie bez przyczyny – liczebność „króla puszczy” w tym rejonie szacowana jest na ok. 600 osobników.
W granicach administracyjnych samego Nadleśnictwa Browsk występuje ich od 120 do 180. Pomimo swoich rozmiarów (masa ciała dorosłego byka może dochodzić nawet do 900kg), zwierzę to musi być objęte stałym monitoringiem oraz opieką. Dlatego też leśnicy już teraz zadbali o to, by żubry miały dostęp do treściwego i wartościowego pożywienia. W 16 brogach, znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Browsk umieszczono ok. 40 ton siana, pochodzącego z koszenia okolicznych łąk. Z tych zasobów, dzikie zwierzęta będą chętnie korzystać gdy tylko spadnie śnieg.

Mroźna i śnieżna zima to czas, w którym zdobywanie pożywienia sprawia żubrom wiele trudności, ponieważ dostępność pokarmu jest niewielka, a dorosły osobnik potrzebuje go nawet 40 kilogramów dziennie! Leśnicy są jednak przygotowani na nadchodzące mrozy i ciężkie warunki pogodowe. Na najbliższy sezon zimowy Nadleśnictwo Browsk zakupiło dodatkowe 30 ton siana, 40 ton sianokiszonki oraz 10 ton buraków pastewnych, które są żubrzym przysmakiem. Żubry bardzo chętnie korzystają z wykładanego przez leśników pokarmu, co możemy zaobserwować na internetowej kamerce ŻUBRY ONLINE, do oglądania której serdecznie Państwa zapraszamy.