Asset Publisher Asset Publisher

Las to nie tylko drzewa

Większość z nas myśli, że las to drzewa i krzewy, zwierzęta leśne, a wśród nich ssaki, ptaki, gady, płazy czy owady. Niektórzy las kojarzą z grzybobraniem, spacerem czy innym rodzajem czynnego wypoczynku. Jeszcze inni jako magazyn drewna, bez którego rozwój cywilizacyjny byłby niemożliwy. Ale czym jest las od podszewki?

No, jest więc tworem, który na przestrzeni  dziejów wykształcił najbardziej skomplikowaną lądową machinę życia. Zaczyna się ona od nasionka, zarodnika, komórki…. , a kończy na drzewie, krzewie, kwiatku, trawie, motylu, chrząszczu, wężu, żabie, sójce czy żubrze. Las jest mega organizmem, który chcielibyśmy dotknąć w każdej jego odsłonie, ale życia naszego za mało, aby tego dokonać. Bo oprócz „fizycznych” mierzalnych jego aspektów są też takie, które wydają nam się zupełnie naturalne, choć potrzeba wiele wysiłku by to zrozumieć. Jest on przecież m.in. producentem tlenu, dzięki któremu oddychamy i żyjemy. Jest także „gąbką” pochłaniającą wytwarzane przez cywilizację zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby, które przekształca w zieleń i świeży zapach. Jest  w końcu inspiracją i natchnieniem dla wielu artystów z setek dziedzin kultury, którzy wykorzystują go jako bohatera swoich utworów i prac. Nie zapomnijmy też o Nauce, która korzysta z niego jako poligonu doświadczalnego.

Las po prostu jest  tak „Wielki”, że powinien dawać do myślenia.

Dbajmy zatem o niego, ponieważ stanie się również dobrem naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Najczęściej prawdy oczywiste są trudne do zauważenia. Dlatego też, nauczmy się przez całą naszą przyszłość las kochać, szanować i zrozumieć.

Darz Bór!