Asset Publisher Asset Publisher

Kwitnące „bagna”.

Trwa najpiękniejszy okres na wilgotnych siedliskach w nadleśnictwie Browsk. Już od jakiegoś czasu kwitną tam wełnianki pochwowate. Białe kwiatostany tych roślin pokrywają często znaczne powierzchnie torfowisk, tworząc niespotykane gdzie indziej, cudowne widoki.

Nazwa rodzajowa wełnianki pochwowatej (Eriophorum vaginatum) złożona jest z greckich słów: erion – wełna oraz phoreo – noszę, i nawiązuje do wełnistych włosków w owocostanie. Nazwa gatunkowa vaginatum wywodzi się z łaciny i znaczy „pochwowy”. Pochodzi od szeroko rozdętych pochew liściowych na łodygach. Ludowa nazwa wełnianki pochwowatej to "pujka".

Najczęściej występują w borze sosnowym bagiennym, który wyścielony jest na dnie lasu dywanem z mchów torfowców. Idąc po takim terenie czujemy pod stopami przyjemną miękkość mchów a w nozdrza uderza nas charakterystyczny zapach bagna zwyczajnego, nazywanego też - leśnym rozmarynem. Widoki są przepiękne.  Wełnianki i ich puszyste, śnieżne kwiatostany zawieszone na końcach cieniutkich, wiotkich pędach są niezwykle urodziwe.

Wełnianka pochwowata pełni rolę "rośliny opiekuńczej", która chroni nasiona brzozy znajdujące się pod jej kępami przed wysuszeniem i uszkodzeniami mechanicznymi (np. gradobiciem).

Występowanie pewnych motyli dziennych, takich jak strzępotek soplaczek (Coenonympha tullia) czy strzępotek edypus (Coenonympha oedippus) jest uzależnione od obecności tej rośliny.

Puchu z wełnianek używano dawniej w tapicerstwie do wypełniania poduszek, wykonywano z niego knoty do lamp oraz próbowano wyrabiać nici.

Chociaż w upalne dni na mszarach jest stosunkowo duszno i parno, warto wybrać się w te miejsca, bo naprawdę właśnie teraz są najpiękniejsze.