Asset Publisher Asset Publisher

Kwitnąca łąka.

Przyległe do obszarów leśnych łąki, śródleśne polany są wpisane w krajobraz Puszczy Białowieskiej. Naturalne łąki zachwycają mnogością barw kwiatów i różnorodnością występujących na nich gatunków roślin. Kuszą, by choć niewielki ich fragment przenieść do własnego ogrodu. Znaleźć się na takiej kolorowej, pachnącej łące… to marzenie wielu.

Kwiecień, maj i czerwiec są miesiącami, kiedy łąki kwitną najpiękniej, świeżość zieleni przeplata się z delikatnością kolorów.

Dzikie kwiaty, oprócz pięknego wyglądu, zapewnią też pożywienie i schronienie wielu gatunkom zwierząt.

W oczy rzucają się żółte plamy mniszka pospolitego. Kwiat ten znany jest wielu osobom jako mniszek lekarski. Warto wiedzieć, że nazwa mniszek nie określa jednej rośliny, a wszystkie należące do rodzaju mniszek, czyli rodziny liczącej ponad 2000 gatunków na całym świecie.

W Polsce można ich spotkać prawie 400 gatunków. Mniszek jest rośliną miododajną, leczniczą, jadalną oraz pastewną, dzięki czemu posiada bardzo szerokie zastosowanie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z szeregu właściwości leczniczych, które posiada. Warto wiedzieć, że w liściach mniszka znajdują się m.in. barwniki zwalczające wolne rodniki, spore ilości potasu, magnez, krzem oraz witaminy - m.in. witamina C czy te z grupy B.

Dzisiaj chętnie sięgamy po zdrowotne, naturalne produkty, zatem warto byłoby zainteresować się mniszkiem.

Kolejną żółtą pięknością na łąkach są jaskry. Rodzaj liczy według różnych baz taksonomicznych od ok. 400 do ponad 1,6 tys. zweryfikowanych gatunków występujących na całej kuli ziemskiej z wyjątkiem obszarów nizinnych w strefie tropikalnej i Antarktydy. W Polsce rośnie dziko 25 gatunków. Naukowa nazwa rodzaju to po łacinie zdrobniale „żabka”. Stosowana była już przez Pliniusza Starszego i jej geneza wiązana jest z podobieństwem siedlisk zajmowanych przez jaskry i żaby.

Prawdziwą ozdobą puszczańskich łąk są również storczyki. Najpopularniejsze z nich to storczyk szerokolistny i plamisty (zwany potocznie „kukułką”) – rośliny objęte są ochroną. Oba storczyki należą do najbardziej zróżnicowanych kwiatów. Posiadają wiele form i kształtów, nieraz bardzo różnych od siebie. Dodatkowo tworzą wiele mieszańców z innymi, podobnymi do siebie gatunkami co jeszcze bardziej utrudnia identyfikację.

Ze względu na swoje plamiste liście kwiaty te nazywane są  również stoplamkiem. Na miejsce występowania wybierają mokre łąki.

Warto pamiętać, iż piękne łąki są wspólnym dziełem przyrody i człowieka. Dopóki łąka jest koszona może trwać przez całe stulecia.