Asset Publisher Asset Publisher

Krówka w Puszczy

Owad ten jest rzadki i nie tak łatwo można spotkać go w przyrodzie, ale pracownikom Nadleśnictwa Browsk - udało się! Gatunek, o którym mowa to Oleica krówka (Meloe proscarabaeus).

Oleica to ciekawy chrząszcz – pasożytuje na dziko żyjących pszczołach. Gromadzące się na kwiatach larwy oleicy przyczepiają się do samotnych pszczół z rodzaju pszczolinka (Andrena) i porobnica (Anthophora), by zaniosły je do gniazda. Tam po zjedzeniu pszczelich jaj, przekształcają się w drugie stadium larwalne, które żywi się nektarem i pyłkiem.

Cechą charakterystyczną gatunku jest ubarwienie dorosłych osobników - począwszy od granatowoczarnego do czarnego. Na głowie, przedpleczu oraz pokrywach skrzydłowych występują liczne dołki, pomiędzy którymi widać  błyszczące powierzchnie. Poprzez skrócone pokrywy skrzydłowe oraz duży odwłok, oleica porusza ociężale, niczym mucha w smole. Tego chrząszcza o długości od 11 do 35 mm można zaobserwować od kwietnia do czerwca.

Oleicę można spotkać na terenach piaszczystych, łąkach i polanach. W Europie występuje 15 gatunków oleic, a najczęściej z nich spotykana jest oleica krówka oraz nieco rzadziej oleica fioletowa.

Ciekawostki gatunkowe:

  1. Podczas sytuacji stresowych, bądź jakiegokolwiek zagrożenia, owad wydziela oleistą, żółtą ciecz, która zawiera w sobie trujący związek kantarydynę.
  2. Ze względu na obecną w tych chrząszczach kantarydynę, wykorzystywano je w medycynie (próbowano nawet leczyć wściekliznę), w afrodyzjakach i truciznach.