Asset Publisher Asset Publisher

KRÓLEWSKI MOTYL

Pod Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach zawitał do nas paź królowej (Papilio machaon) we własnej osobie.

Każdy, kto choć raz zaobserwował ten gatunek motyla, z pewnością nie pomyli go z żadnym innym. Ten żółto-czarny motyl ma na tylnym skrzydle charakterystyczną niebieską przepaskę oraz drobne czerwone oczko. Można go spotkać na łąkach, polach i w ogrodach całej Polski z wyjątkiem wyższych partii gór.

Zimuje jako poczwarka, by w maju przeobrazić się w pięknego motyla. Aby kontynuować cykl życiowy gatunku, samica składa pojedyncze jaja na roślinach z rodziny selerowatych (Apiaceae) – dlatego pazia królowej można często spotkać na marchwi, koprze, czy kminku, które należą właśnie do tej rodziny. Na początku rozwoju gąsienice są czarne z jaśniejszymi plamkami na grzbiecie, natomiast pod koniec stadium larwalnego mają poprzeczne zielone i czarne pręgi z pomarańczowymi kropkami. Żerują właśnie na roślinach z rodziny selerowatych. Kolejnym etapem rozwoju jest przeobrażenie się gąsienic w zielone poczwarki, które z czasem brązowieją. Drugie pokolenie motyli można spotkać już w lipcu.

Jako charakterystyczny i wyjątkowy motyl, paź królowej został dwukrotnie umieszczony na znaczkach Poczty Polskiej (w 1967 oraz 1991 roku) oraz na okolicznościowych monetach o nominałach 2 zł oraz 20 zł wyemitowanych w 2001 roku przez Mennicę Polską.