Asset Publisher Asset Publisher

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE Z PRZEDSZKOLAKAMI

W naszych zajęciach edukacyjnych w okresie jesienno-zimowym wzięło udział ponad 200 przedszkolaków z pięciu przedszkoli powiatu hajnowskiego (Hajnówka, Dubiny, Narewka, Narew).

Podczas spotkań edukacyjnych najmłodsi poznawali w jaki sposób różne zwierzęta leśne przygotowują się do zimy i jak ją spędzają. Wspólne zabawy ruchowe w trakcie zajęć utrwalały zdobytą wiedzę. Zamienialiśmy się w śpiące jeże, kopiące korytarze krety, gubiące poroże samce jelenia, czy rogate żubry. Część przedszkolaków mogła choć przez chwilę poczuć się jak samiec jelenia i doświadczyć jaki ciężar stanowi noszone przez niego poroże. Niektórzy mówili, że z porożem na głowie wcale nie jest ciężko, dopóki nie przyszedł czas żerowania i opuszczania głowy…

Podczas zajęć okazało się, że najmłodsi świetnie wiedzą w jaki sposób leśnicy pomagają zwierzętom w czasie zimy. Ważnym aspektem wielu spotkań było dokarmianie ptaków, które każdy może realizować pod swoim domem. Dzieci poznały podstawowe zasady bezpiecznego dokarmiania ptaków oraz gatunki ptaków najczęściej spotykane przy karmniku. Podczas zajęć najmłodsi używali nie tylko zmysłu wzroku, ale także dotyku podczas odróżniania gałęzi świerkowych i sosnowych. Nie zabrakło też krótkiej nauki ptasich głosów. Przedszkolaki dowiedziały się, że jeśli rozlega się „ptasi śmiech”, to należy wypatrywać dzięcioła, a kiedy słychać smutne pogwizdywanie, to można szukać na pobliskich krzewach ptaka o czerwonym brzuszku.